
W tym roku upominki rozlosowane zostaną nie tylko wśród zwycięzców, ale wszystkich uczestników turnieju. Na nagrody mogą liczyć również nauczyciele. Także dla nich zorganizowane zostanie tego dnia szkolenie pt. „Napędy hybrydowe i elektryczne w pojazdach samochodowych”, które poprowadzi mgr inż. Waldemar Busz (Centrum Szkolenia Motoryzacji Autoelektronika Kędzia).
Z wizytą w szkole
Jedną ze szkół, która – po raz kolejny już – weźmie udział w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Samochodowej, jest Zespół Szkół Technicznych im. kmdr. A. Garnuszewskiego w Tczewie. Szkoła kształci m.in. w takich zawodach, jak technik pojazdów samochodowych (technikum), mechanik pojazdów samochodowych (zasadnicza szkoła zawodowa) i elektromechanik pojazdów samochodowych (zasadnicza szkoła zawodowa).
Z dyrektorem placówki Czesławem Roczyńskim rozmawialiśmy m.in. o tym, czy uczestnika turnieju powinna charakteryzować bardziej pasja, czy doświadczenie.
– Pasję też trzeba mieć, ale przede wszystkim liczy się doświadczenie – mówi. – Tylko samemu rozwiązując problemy czy usuwając usterki, nabieramy doświadczenia. To jedyna droga do zostania dobrym fachowcem.
Podobno największe trudności uczestnicy OTWS-u mają z pytaniami z dziedziny elektroniki i elektrotechniki samochodowej...
– To są faktycznie trudne rzeczy, wymagające naprawdę dużej wiedzy – podkreśla Cz. Roczyński. – Łatwiej spojrzeć na śrubkę czy inny element silnika, odkręcić go i ocenić, czy jest zużyty, czy nie, niż sprawdzić przepływ prądu. Prądu nie widać, zatem nie jest to takie łatwe. Aby wykryć usterkę, pewne rzeczy trzeba przeanalizować, wyciągnąć odpowiednie wnioski. Musimy wiedzieć, czy urządzenie działa poprawnie, a jeśli nie – z jakiego powodu. Trzeba też wykryć źródło usterki, a tych może być mnóstwo – od uszkodzenia jakiegoś elementu, po prozaiczne przetarcie kabla.
Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka – bez tego na miejsce na podium nie ma co liczyć. Z pomocą przychodzą opiekunowie grup, którzy przygotowują swoich podopiecznych do udziału w turnieju drogą zajęć pozalekcyjnych. Na tym rola opiekuna jednak się nie kończy, na co uwagę zwraca Dawid Młyński – nauczyciel w innej tczewskiej placówce, Zespole Kształcenia Zawodowego, która co prawda nie bierze udziału w OTWS-ie, ale na koncie ma udział w wielu innych turniejach o tematyce motoryzacyjnej.
Komentarze (2)