
b) Miejscowa zmiana struktury tarczy hamulcowej
Z takim zjawiskiem mamy do czynienia wtedy, kiedy kierownica wpada w drgania, a badanie czujnikiem zegarowym nie wykazuje żadnych odchyłek. Chodzi o to, że w wyniku punktowego przegrzania tarczy (problem wyjaśnimy w kolejnym akapicie) pewne obszary tarczy zmieniają swoją strukturę. W efekcie, podczas hamowania cyklicznie zmienia się tarcie między klockiem a tarczą, co daje efekt drgań. To tak, jak gdyby narciarz zjeżdżał po stoku i jechał na przemian po śniegu i fragmentach zmarzniętej trawy. W efekcie będzie przyspieszał i zwalniał.
Punktowe zmiany struktury tarczy hamulcowej powstają zazwyczaj w dwóch przypadkach. Po pierwsze, kiedy na rozgrzane tarcze wpada duża ilość wody z kałuży. Po drugie, kiedy pod długotrwałym, intensywnym hamowaniu kierowca zapomni o tym by wystudzić hamulce, tylko od razu zatrzyma pojazd (np. na parkingu). Wówczas tarcze stygną niejednorodnie – tam, gdzie osłaniają je klocki inaczej a na pozostałej „odsłoniętej” części inaczej. Takie anomalie prowadzą do miejscowych zmian struktury tarczy. Aby im zapobiegać, zawsze po intensywnym hamowaniu (np. jazda sportowa lub w górach), należy przejechać choćby kilometr łagodnie, tak aby tarcze ostygły równomiernie.
c) Luzy w zawieszeniu
Nawet niewielkie luzy w obrębie zawieszenia, np. wahaczy lub ramy pomocniczej mogą potęgować drgania spowodowane zużyciem układu hamulcowego. Drgania minimalne, trudne do wychwycenia mogą zostać wyskalowane do astronomicznych rozmiarów, jeśli np. samochód ma zużyte silentbloki lub sworznie drążków kierowniczych. Naprawa polega oczywiście na diagnostyce i wymianie zużytych elementów.
d) Luzy w obrębie zacisku
Generatorem drgań mogą być także luzy w obrębie zacisku hamulcowego (wypracowane mocowanie jarzma, złe podparcie klocków, brak sprężynek pozycjonujących klocek. Takich usterek może być wiele, więc należy dokładnie sprawdzić zaciski.
Profilaktyczna wymiana klocków?
Układ hamulcowy jest konstrukcją złożoną. Jednym z jej istotnych elementów jest „gospodarka cieplna”. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że podczas konstruowania układów hamulcowych uwzględnia się nawet rodzaj felg, które mają przecież olbrzymi wpływ na chłodzenie hamulców (przepływem powietrza) i szybkość odprowadzania ciepła (przez samą felgę). W tym kontekście niezwykle istotna jest także grubość warstwy ciernej klocka hamulcowego. Z tego powodu nie należy „dojeżdżać” klocków „aż do końca” – warto wymieniać zgodnie ze wskazaniami czujników lub wtedy, kiedy pozostanie np.1/4 warstwy ciernej.
Komentarze (2)