
Opony Turanza Eco pozwoliły osiągnąć realny zasięg 1000 km na jednym ładowaniu. W oponach zastosowano opatentowane przez Bridgestone technologie ENLITEN i ologic, zapewniające bardzo niski opór toczenia, co przełożyło się na zużycie energii wynoszące 8,7 kWh na 100 kilometrów podczas przejazdu z Sindelfingen do Cassis.
Firma Bridgestone została wybrana przez Mercedes-Benz AG na dostawcę opon do programu technologicznego Mercedes-Benz VISION EQXX. Futurystyczny pojazd elektryczny (EV) jest odpowiedzią Mercedes-Benz na potrzebę podniesienia wydajności pojazdów elektrycznych i zwiększenia ich zasięgu. Inżynierowie Bridgestone współpracowali z Mercedes-Benz przy tworzeniu zaprojektowanych na specjalne zamówienie opon, które przyczyniły się do zwiększenia wydajności pojazdu, a tym samym zasięgu jazdy do 1000 km na jednym ładowaniu – co zostało potwierdzone podczas jazdy próbnej z Sindelfingen w Niemczech do Cassis we Francji. Ten samochód koncepcyjny stanowi kamień milowy na drodze Mercedes-Benz do stania się w pełni elektrycznym producentem.
Niezwykle niski opór toczenia + zoptymalizowana konstrukcja = imponujący zasięg
Firma Bridgestone i jej wieloletni partner Mercedes-Benz wspólnie opracowali oponę, która zapewnia wyjątkowo niskie opory toczenia i doskonałą aerodynamikę, zwiększając wydajność i zasięg pojazdu.
Specjalnie zaprojektowane opony Bridgestone Turanza Eco łączą w sobie opatentowaną i lekką technologię ENLITEN zmniejszającą opór toczenia i wagę opony nawet o 20%1 oraz technologię ologic zwiększającą zasięg akumulatora dzięki dużej średnicy opony, która zmniejsza opór toczenia oraz małej szerokości opony redukującej opór aerodynamiczny.
Efektem współpracy z działem aerodynamiki Mercedes-Benz jest także zoptymalizowana konstrukcja ścian bocznych i obszaru stopki opony, które pasują do osłon zamontowanych na 20-calowych, kutych z magnezu felgach, co znacznie poprawia aerodynamikę opony.
Wirtualne projektowanie opony
Opony zostały opracowane z wykorzystaniem technologii wirtualnego projektowania i symulacji, które umożliwiają stworzenie i przetestowanie cyfrowej wersji produktu. Zastosowanie tej technologii pozwoliło znacznie skrócić czas projektowania opon do pojazdu.
Przez większą część procesu projektowania firma Bridgestone korzystała z cyfrowego modelowania, co pozwoliło przewidzieć zachowanie opony w różnych warunkach przed jej fizycznym zbudowaniem. Większa elastyczność związana z wirtualnym opracowaniem opon umożliwia firmie testowanie znacznie większej liczby wariantów danej opony, dzięki szybkości, z jaką można wprowadzać zmiany do jej cyfrowego odpowiednika i natychmiast ją testować. Ponadto wirtualne modelowanie przynosi wiele korzyści dla środowiska. Dzięki mniejszej liczbie prototypów, które trzeba wyprodukować i przetestować, zmniejsza się zarówno zużycie zasobów naturalnych, jak i emisja spalin.
Fot. Bridgestone
Komentarze (0)