Ogumienie

ponad rok temu  25.07.2023, ~ Michał Żak   Czas czytania 3 minuty

Strona 1 z 2

W Londynie aktywiści zachęcają do spuszczania powietrza z opon paliwożernych aut. Z kolei Paryż podnosi opłaty za parkowanie SUV-ów. Czy duże samochody znikną z miast? Jaka jest przyszłość tego segmentu rynku?

Niedawno media obiegła informacja o tym, że władze Paryża planują podnieść opłaty za parkowanie dla kierowców SUV-ów. Podobne rozwiązanie wprowadził już Lyon, a w najbliższym czasie ma to zrobić również Grenoble. Czy ten trend rozszerzy się na inne kraje? Czy popyt na SUV-y i ich produkcja spadnie?

O przyszłości rynku automotive opowiada Piotr Maj, ekspert Capgemini Polska. Jego zdaniem, biorąc pod uwagę otoczenie biznesowe nie ma obaw, aby producenci SUV-ów mogli się martwić.

- W ostatnich latach tego typu samochody stały się modne. Klienci wybierają je z powodów estetycznych, ale też dlatego, że są wygodne: siedząc wysoko kierowca czuje się bezpieczniej, z samochodu jest łatwiej wyjść i wejść czy włożyć dziecko do fotelika. Nie wydaje mi się, aby zwiększone opłaty za parkowanie mogły ich do tego skutecznie zniechęcić - podkreśla Piotr Maj.

- Najistotniejszym jednak powodem, który sprawia, że ten sektor motoryzacji będzie się dalej rozwijał są kwestie czysto biznesowe. Nowe, proekologiczne regulacje, które wprowadza Unia Europejska sprawiają, że producenci samochodów mają duże trudności z osiągnięciem satysfakcjonującej marży na mniejszych modelach aut. Dostosowanie samochodów do obowiązujących norm to dla producentów koszt rzędu kilkuset milionów euro.

A wraz z wprowadzaniem każdej kolejnej normy te koszty rosną.

Wydatki są tak duże, że firmom motoryzacyjnym nie opłaca się sprzedawać mniejszych modeli – po prostu za mało można na nich zarobić. Aby dostosować mały samochód do unijnych norm trzeba byłoby podnieść jego cenę do poziomu nieakceptowalnego dla klienta. Tę tendencje widać na rynku już od jakiegoś czasu. Producenci wycofują się z, z małych modeli czy ich wersji combi, a także z najniższych wersji wyposażenia na rzecz crossoverów i SUVów. W efekcie samochody na rynku pierwotnym będą stawały się coraz droższe i coraz większe.

- Podobnie sytuacja wygląda na rynku aut elektrycznych. Główną obawą, która powstrzymuje klientów przed kupnem tego typu samochodów jest zasięg, a on jest bezpośrednio związany z wielkością baterii i co za tym idzie wielkością samochodu. To oznacza dokładnie tyle, że aby dojechać daleko samochodem elektrycznym bez konieczności ładowania, trzeba posiadać duże auto. Producenci nie planują więc na rynek wielu małych samochodów elektrycznych, dobrze to widać na przykładzie koncernu VW, gdzie dominują elektryczne SUVy - kontynuuje ekspert Capgemini Polska.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ seter 1 ponad rok temu Myślę, że to jest dobry kierunek, jak to widzicie - http://www.spcsa.pl/... Tam macie podjęty ten temat i warto poczytać. Przecież możliwości są obecnie ogromne. Jak to widzicie?
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony