ReklamaB1 ŚO - nexentire 05.04-31.12 Piotr

Ogumienie

Opony

4 dni temu  13.12.2024, ~ Michał Żak   Czas czytania 4 minuty

Strona 2 z 2

W Szwecji i na torze Contidrom

Bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem, dlatego każda nowa opona Continental jest poddawana szczegółowym testom. Zanim nowy model opony zimowej będzie gotowy do wprowadzenia na rynek, testowany jest na dystansie odpowiadającym 500 000 km w ponad 20 dyscyplinach. Podczas testów opony są sprawdzane według ścisłych kryteriów, takich jak przyczepność, kontrola kierunku i charakterystyka hamowania na suchej, mokrej oraz zaśnieżonej nawierzchni. Zapewnia to najkrótszą możliwą drogę hamowania, dokładną precyzję kierowania i wysoką stabilność w zakrętach. Ponadto ważną rolę odgrywają zużycie opon, zużycie paliwa, generowany hałas oraz ogólny komfort jazdy.

Część testów przeprowadzana jest w pobliżu koła podbiegunowego w ośrodku testowym Continental w Arvidsjaur w Szwecji. Panują tam idealne warunki do sprawdzania opon zimowych pod kątem ruszania, stabilności w zakrętach, prowadzenia i hamowania na lodzie oraz śniegu. Każdej zimy Continental przeprowadza ponad 60 000 indywidualnych pomiarów. Sprawdzana jest również stabilność kierunkowa, a nowe modele opon pokonują ok. 18 000 zakrętów na śniegu i lodzie.

Ośrodek testowy Contidrom w pobliżu Hanoweru również posiada kryty tor lodowy, z którego można korzystać przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Eksperci testują tu zachowanie nowych mieszanek gumowych opon w niskich temperaturach. W tym celu kierowca wjeżdża pojazdem na oblodzoną powierzchnię i hamuje. Zmierzone dane są następnie oceniane zgodnie z wymaganiami. Temperaturę lodu można ustawić na różne poziomy zimna. Ponadto eksperci korzystają z w pełni zautomatyzowanego urządzenia do testowania hamowania opon, aby sprawdzić, jak opony zachowują się podczas hamowania na mokrych i suchych drogach.

Od ponad 90 lat

Pierwsza opona zimowa firmy Continental została nazwana „Gelände” i była jedną z pionierskich tego typu opon na świecie w 1934 roku. Posiadała ona nowy rodzaj bieżnika specjalnie zaprojektowanego do jazdy po śniegu, lodzie i błocie pośniegowym. W 1953 roku firma przetestowała, jak dobrze sprawdzają się opony zimowe Continental. Wyposażone w oponę Continental M+S pojazdy bezpiecznie pokonały zaśnieżoną Przełęcz Gottharda, górską trasę w Alpach, która łączy Szwajcarię z Włochami. Obecnie Continental intensywnie testuje swoje opony, takie jak WinterContact TS 870, na torze testowym w Szwecji lub w hali lodowej na torze Contidrom. Firma nieustannie prowadzi również badania nad nowymi profilami, materiałami i technologiami. Opony zimowe Continental zapewniają maksymalne bezpieczeństwo na zimowych drogach od 90 lat.

Fot. Continental

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony