ReklamaB1 ŚO - nexentire 05.04-31.12 Piotr

Ogumienie

Regeneracja

ponad rok temu  12.10.2022, ~ Michał Żak   Czas czytania 5

Strona 2 z 3

- Właśnie dlatego technologie, takie jak piroliza, zwróciły uwagę branży oponiarskiej. Jest to zrównoważona opcja recyklingu opon, która pozwala na realizację modelu cyrkularnego “tire to tire”. Dla przykładu - zużyta opona, która trafia do naszego zakładu zostaje w 85% przetransformowana w użyteczne w przemyśle produkty, a w 15% na energię do zasilenia procesu.

Dodatkowo, ślad węglowy produktów instalacji jest znacząco niższy od śladu węglowego surowców chemicznych wyprodukowanych z ropopochodnych.

- I ma to swoje odzwierciedlenie w konkretnych liczbach - odzyskana sadza techniczna (rCB) ma ponad 5 razy mniejszy ślad węglowy, co obecnie stało się bardzo istotne dla podmiotów z branży - dodaje Wróblewski.

Piroliza w nowym wydaniu, czyli technologia Molten

Piroliza to proces znany od lat, lecz jej zastosowanie do recyklingu opon dopiero niedawno zwróciło uwagę branży. A na czym tak naprawdę polega? W procesie pirolizy rozdrobnione opony podgrzewane są do wysokich temperatur w kontrolowanej atmosferze, w specjalnych reaktorach. Brak tlenu sprawia, że zużyta opona nie może się palić, ale mimo tego ulega rozkładowi. W wysokiej temperaturze duże cząsteczki kompozytu, jakim jest guma, rozkładane są na mniejsze.

Finalnie wytwarzane są odzyskana sadza techniczna i gaz pirolityczny, którego większość, po schłodzeniu, kondensuje, tworząc olej bogaty w węglowodory aromatyczne. Pozostały gaz to doskonałe paliwo, które zasila proces. Ostatni produkt procesu to odzyskana sadza techniczna - ważny materiał stanowiący zrównoważony zamiennik niektórych gatunków sadz technicznych.

Warto tu jednak wspomnieć o unikatowej na światową skalę, a stworzonej w Polsce technologii Molten od CONTEC, która pierwsza na świecie wykorzystuje do procesu pirolizy stopioną sól jako nośnik ciepła. Tego rodzaju innowacja uczyniła proces bezpieczniejszym, poprawiła jakość produktów i zmniejszyła ich wpływ na środowisko.

Spełniając wymagania branży

Jak już zostało wspomniane – nacisk na producentów opon przychodzi z wielu stron. Wykorzystując 20% odzyskanej sadzy jako wypełniacza wzmacniającego, opony mogą zapewnić zgodność z klauzulą dyrektywy ELV, która wymaga od producentów stosowania materiałów pochodzących z recyklingu. Z innej strony - świadomy konsument, który ma podjąć decyzję o wyborze produktu, zweryfikuje faktyczne działania marki. Badania Deloitte wykazały bowiem, że prawie 60% Polaków deklaruje wybór produktów marek, które podejmują działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Natomiast 50% sprawdza, czy jest to zgodne z prawdą.

GALERIA ZDJĘĆ

Dlaczego gospodarka obiegu zamkniętego zyskuje na popularności w branży oponiarskiej?

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony