Ogumienie

Opony

Opony ciężarowe

5 dni temu  02.01.2025, ~ Michał Żak   Czas czytania 6 minut

Strona 3 z 4

- Hałas z opon okazał się powodować ostrą fragmentację snu związaną ze zdarzeniami. Nie prowadził do ogólnej zmiany średniej ilości snu w ciągu nocy, ale do zwiększonego pobudzenia układu sercowo-naczyniowego i pewnych oznak zmian w ścieżkach kardiometabolicznych - przybliża wyniki badań García.

Okazuje się, że połączenie niższego poziomu hałasu i różnej charakterystyki spektrum akustycznego sprawia, że opony niepneumatyczne w mniejszym stopniu zakłócają fizjologiczny sen i nie powodują pobudzenie układu sercowo-naczyniowego tak jak tradycyjne opony powietrzne.

Innowacyjne podejście w LEON-T w przypadku opon ciężarowych polega na zastąpieniu materiałów kompozytowych w szprychach stalą – co może być rozwiązaniem pozwalającym poradzić sobie z naprężeniami, którym poddawane są koła. Stal bez paliw kopalnych sprawiłaby również, że koła byłyby jeszcze bardziej przyjazne dla środowiska.

- Wszyscy główni producenci opon opracowali w pewnym momencie opony bezpowietrzne jako koncepcję, ale nie zainwestowali wystarczająco dużo, aby działały w ruchu ulicznym, z wyjątkiem Michelin, który obecnie testuje wariant w mniejszych pojazdach. Niemiecki startup opracował co prawda oponę rowerową bezpowietrzną, ale nie została ona skomercjalizowana. Opony wypełnione gumą zamiast powietrza są dostępne do rowerów i pojazdów wojskowych, ale są zbyt ciężkie do ogólnego użytku – zwraca uwagę Hans-Erik Hansson, wynalazca z Finspång, który pod koniec lat 80. XX wieku opracował już oponę bez powietrza dla kolarzy wyczynowych, aby zmniejszyć opór toczenia.

Tu akurat materiał kompozytowy składał się z włókna szklanego i laminatu poliestrowego. Swego czasu Hans-Erik Hansson przyjechał do VTI, aby przetestować swoje projekty. Ostatecznie okazały się niewystarczająco wytrzymałe.

Lepsze wersje pojawiły się w dużym międzynarodowym projekcie kierowanym przez VTI 20 lat później. Testy na normalnych nawierzchniach drogowych dały doskonałe wyniki, ale okazało się, że konstrukcja nie była dostosowana do jazdy z dużą prędkością, gdy testowano ją na jednym z torów testowych Volvo, tzw. torze dziurawym. To ekstremalny test, który muszą wytrzymać wszystkie opony, nawet jeśli w praktyce nie są narażone na tak trudne warunki.

W marcu 2024 roku Ulf Sandberg wygłosi wykład na temat projektu na konferencji Tire Technology Expo 2024 w Hanowerze. Opona bezpowietrzna wzbudziła również duże zainteresowanie w Japonii.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony