
- W pierwszych trzech kwartałach 2013 r. wzrost popytu na rynku w Ameryce Południowej wyniósł 9 proc., na co największy wpływ miały wzrosty w Brazylii (+12 proc.), Argentynie i Kolumbii.
Rynek wymiany
- W Europie wolumeny sprzedaży opon spadły w pierwszych 9 miesiącach 2013 r. o 1 proc. Odbicie zauważalne w Europie Zachodniej w II kw. (+4 proc.) było kontynuowane w III kw. (+5 proc.). W trakcie pierwszych trzech kwartałów 2013 r. wolumeny sprzedaży w segmencie opon zimowych zgodnie z oczekiwaniami obniżyły się o 7 proc., a w segmencie opon o wysokich osiągach (17 cali i większych) wzrosły o 10 proc. W Europie Wschodniej w III kw. 2013 r. wolumeny sprzedaży obniżyły się o 12 proc.
- W krajach Ameryki Północnej wolumeny sprzedaży wzrosły w pierwszych 9 miesiącach 2013 r. o 4 proc., a w samym III kw. wzrost wyniósł 8 proc.
- W Azji wolumeny sprzedaży opon wzrosły o 6 proc. Pomimo pewnego spowolnienia wolumeny sprzedaży na rynku chińskim wzrosły o 8 proc. w III kw. 2013 r. i 9 proc. w pierwszych 9 miesiącach. Rynek japoński odnotował wzrost wolumenów sprzedaży o 2 proc., powracając do długoterminowych średnich.
- W Ameryce południowej popyt wzrósł o 9 proc., na co wpływ miały wzrosty we wszystkich krajach, a w szczególności w Brazylii (11 proc.).
Wolumen sprzedaży: opony do samochodów ciężarowych
*Tylko rynek opon radialnych
Pierwsze wyposażenie
W niesprzyjającym otoczeniu makroekonomicznym w Europie rynek opon do samochodów ciężarowych pozostaje stabilny. Zwiększony popyt w III kw. 2013 r. jest efektem wzmożonych zakupów przed wprowadzeniem normy emisji spalin Euro VI.
Ze względu na niepewność ekonomiczną i polityczną w Ameryce Północnej firmy przewozowe wstrzymują się z inwestycjami w nowe pojazdy. W III kw. popyt obniżył się na tym obszarze o 1 proc.
W Azji w pierwszych 9 miesiącach 2013 r. popyt wzrósł o 9 proc. W Chinach wzrost wolumenów sprzedaży spowolnił do 7 proc. w III kw. i 11 proc. od początku roku. W Azji Południowo-Wschodniej, gdzie zauważalny jest wzrost znaczenia opon radialnych, popyt wzrósł o 24 proc. w pierwszych 9 miesiącach. W Japonii sprzyjające otoczenie gospodarcze spowodowało wzrost popytu w III kw. 2013 r. do 19 proc., co w pierwszych 9 miesiącach zmniejszyło spadek do 2 proc.
W Ameryce Południowej za sprawą wprowadzenie standardów emisji Euro 5 popyt pozostaje bardzo wysoki.
Rynek wymiany
W Europie, po zakończeniu III kwartału br. odnotowano wzrost popytu o 9 proc., mimo to pozostaje on na niskim poziomie ok. 25 proc. poniżej popytu z 2007 roku. Wzrost zawdzięczamy głównie odbudowie stanów magazynowych. Szczególnie duży wzrost popytu odnotowano w Turcji (12 proc.) i Europie Wschodniej (13 proc.).
Komentarze (0)