
Znaczący wzrost importu aut używanych spowodowany był pracami rządowymi nad projektem zmian w ustawie dotyczącej naliczania akcyzy dla aut sprowadzanych z zagranicy. Zmiany te mają na celu ustalenie innego sposobu naliczania podatku oraz zwiększenie wysokości opłat od aut starszych niż 11 lat, z silnikiem powyżej dwóch litrów pojemności.
KPMG wylicza, że rok 2016 w Polsce wypadł także bardzo dobrze, jeśli chodzi o sprzedaż samochodów nowych. W całym ubiegłym roku zarejestrowano ich o 17,2% więcej niż w roku 2015. Ponad 67% nabywców stanowiły instytucje i osoby prowadzące działalność gospodarczą. Nieznacznie zwiększył się też udział osób prywatnych.
Raport Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego jednoznacznie wskazuje na wzrost eksportu motoryzacyjnego, szczególnie w przypadku części, podzespołów i akcesoriów motoryzacyjnych. Łączny zysk z ich eksportu wyniósł w roku 2016 ponad 14,6 mld euro. W porównaniu z rokiem ubiegłym udało się wypracować wynik lepszy o ponad 6,4%. Według danych Europool w 2016 roku sprzedało się w Polsce blisko 11 mln opon.
- Tendencja zwyżkowa objęła swoim zasięgiem całą branżę motoryzacyjną. Potwierdza to także rekordowa sprzedaż ponad 2 milionów opon w 2016 roku w historii OPONEO.PL S.A. – informuje Monika Siarkowska, PR&IR Manager Spółki.
Europa 2016 - ciągły niedosyt
Komisja Europejska podaje, że wciąż istnieje wiele nie w pełni wykorzystywanych regulacji i udogodnień dotyczących wolnego handlu zapewnianych nam przez Unię Europejską. W dalszym ciągu zaledwie 15% Europejczyków aktywnie korzysta z zakupów online, a tylko 8% małych i średnich przedsiębiorstw decyduje się na poszerzenie zakresu swojej działalności i udostępnienie kanału sprzedaży również klientom zagranicznym. Z ankiety przeprowadzonej przez Komisję Europejską w 2016 roku wynika, że nadal tylko 37% stron i sklepów internetowych pozwala klientom z innych państw członkowskich Unii na sfinalizowanie transakcji.
Mimo niezbyt zadowalających statystyk zainteresowanie konsumentów zakupami online z roku na rok wzrasta średnio o 22%, a firmy coraz bardziej interesują się sprzedażą online na inne europejskie rynki. Jednym ze znaczących czynników, który wpłynie na dynamikę rozwoju rynku e-commerce jest sprzedaż cross-border. Poza biznesowymi korzyściami wzrostu handlu transgranicznego są działania organizacji międzynarodowych, choćby takie jak wniosek ustawodawczy na poziomie Unii Europejskiej, przewidujący zakaz stosowania geoblokowania. Najważniejszymi graczami globalnego rynku cross-border są Chiny, Wielka Brytania, Niemcy i USA.
Komentarze (0)