
Opony niskoprofilowe a opony wysokoprofilowe
Zarówno niski profil opony, jak i wysoki profil opony mają swoje indywidualne cechy. Przyjrzyjmy się jednak im bliżej, w bardziej przejrzystym zestawieniu.
Wysoki profil opony – zalety:
- Wysoki profil opony idealnie sprawdza się w przypadku jazdy terenowej – tłumi wyboje.
- Opony tego typu są bardzo odporne na uszkodzenia.
- Wysokie opony przeważnie lepiej radzą sobie z aquaplaningiem – choć jest to także kwestia kształtu bieżnika.
- Opony te wyróżniają się sporym komfortem akustycznym – bardzo cicho pracują.
Wysokoprofilówki stosowane są w SUV-ach, autach terenowych i pojazdach osobowych o mniej sportowym charakterze. Ich wady są następujące:
- Archaiczny wygląd
- Gorsza sterowność w konwencjonalnych warunkach
- Gorsza prędkość na start.
Niski profil opon – zalety:
- Są to opony o niezwykłym designie.
- Pozwalają na niezwykłą sterowność i precyzję jazdy przy dużych prędkościach.
- Sprzyjają szybkiemu rozpędzeniu się do wysokiej prędkości.
- Zapewniają lepszą responsywność.
- Pozwalają na redukcję zjawiska nadsterowności.
Opony z niskim profilem stosowane są głównie w autach segmentu premium, sportowych i miejskich. Ich główne wady to:
- Wyższa cena.
- Większa podatność na uszkodzenia.
- Problemy z jazdą po nieregularnych nawierzchniach.
- Głośna praca.
Jak to się ma jednak do opon o uniwersalnym rozmiarze? Kiedy zastanawiasz się, czy wybrać profil opony 50 a 55 – możesz zdecydować się spokojnie albo na tańszą opcję albo taką, która bardziej wpisuje się w Twoje upodobania. To nie ma aż tak dużego przełożenia na jakość jazdy – chyba że liczy się dla Ciebie to, aby każdy detal był idealnie dopasowany.
Powyższe zestawienie dotyczy faktycznie skrajnych opcji. Są pojazdy, w których można zamontować zarówno ogumienie z profilem 40%, jak i 65% – wtedy wybór naprawdę jest trudny. Jeśli chcesz postawić na kompromis pomiędzy tymi dwoma typami profili – wybierz ogumienie z uniwersalną rozmiarówką. Wcześniej wspomniane opony 205/55 R16 idealnie sprawdzają się w wielu autach osobowych – zapewniają zarówno dobrą sterowność, krótką trasę hamowania, jak i wysoki komfort akustyczny oraz odporność.
Jaki profil opony sprawdzi się w moim pojeździe?
Informacje na temat tego, jakie opony sprawdzą się w Twoim pojeździe, możesz znaleźć w kilku miejscach. Korzystając z instrukcji pojazdu, forum internetowego albo wiedzy eksperta, z pewnością dobierzesz ogumienie o odpowiednim profilu. Jeśli masz do wyboru niski lub wysoki – możesz w prosty sposób podjąć decyzję, o ile postawisz sobie właściwe pytania.
Po pierwsze – jak bardzo cenisz sobie estetykę pojazdu? Opony o niskim profilu wyglądają naprawdę zjawiskowo. Szczególnie w drogich, nowoczesnych pojazdach, w których felgi są sporej wielkości. Po drugie – jak ważne dla Ciebie jest bezpieczeństwo w terenie? Jeśli zdarza Ci się jeździć poza trasą – wybierz opony o profilu wysokim. Zastanów się jednak także, czy miewasz problemy ze sterownością przy jeździe na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu. Jeśli tak – być może warto postawić jednak na niskoprofilówki, wypadek w takiej sytuacji może być katastrofalny w skutkach. Jeżeli zdarza Ci się podróżować na wszystkie możliwe sposoby – po drogach o luźnej nawierzchni, na autostradach, po mieście – zdecyduj się na opony o uniwersalnym profilu.
Wiele osób nie interesuje się tematem bezpieczeństwa i sposobu pracy ogumienia, zamiast tego celują w efekt wizualny. Jest to oczywiście sprawa indywidualnego kierowcy. Jeśli dla kogoś auto jest czymś, co ma się przede wszystkim idealnie prezentować – zdecydowanie warto postawić na opony o niskim bieżniku. Chyba że w parze z takim rozwiązaniem nie idą adekwatnie duże felgi – wtedy efekt wizualny może przynieść odwrotny skutek.
Czy można założyć opony o większym profilu?
Niektóre osoby pytają o to, czy można zamontować ogumienie, które charakteryzuje wyższy profil opony niż ten zalecany przez producenta. Takie modyfikacje są jednak bardzo ryzykowne. Po pierwsze – wartości podane w instrukcji pojazdu lub na odpowiednich stronach internetowych, przeważnie bardzo dobrze oddają rzeczywistość. Faktycznie jest tak, że montaż ogumienia o innym profilu w takiej sytuacji może doprowadzić do licznych problemów z bezpieczeństwem jazdy. Niedopasowany profil grozi brakiem stabilności. Wyższy profil od tego, który polecany jest przez producenta, może ocierać się o nadkole. To najgorsza możliwa sytuacja, do której nie powinniśmy doprowadzić – grozi to uszkodzeniem pojazdu i nie pozwala na bezpieczne przemieszczanie się.
Przy modyfikacjach tego typu pamiętajmy jednak o dosyć dużej swobodzie i podatności niektórych modeli samochodów na eksperymentowanie z ich parametrami. Jeśli interesuje Cię ten temat, polecamy skontaktować się z ekspertami. Warto czytać także fora motoryzacyjne. Nie zawsze dostarczają prawidłowe informacje, jednak taki wstępny research jest w stanie szybko ostudzić zapał niektórych optymistów.
Profil opony w klasycznych samochodach
Przez większość czasu na rynku stosowane były bardzo symetryczne opony o sporym profilu. Wartości takie jak 75%, 80%, nawet 100% na nikim nie robiły wrażenia w dawnych czasach. Współczesne mody to rewolucja, kiedyś motoryzacja wyglądała zupełnie inaczej. Dobra wiadomość jest taka, że opony o wysokim profilu wciąż można nabyć. Jeśli więc chcesz tchnąć życie w swojego klasyka – jest to jak najbardziej wskazane!
Artykuł sponsorowany
Komentarze (1)