Jednostronne zużycie
Wewnętrzne lub zewnętrzne pasy rzeźby bieżnika zużywają się szybciej niż pozostała część opony. Powodem jest nadmierne pochylenie kół. W tym przypadku właściciel pojazdu powinien zlecić warsztatowi ustawienie zbieżności. W celu uniknięcia ryzyka ponownego wystąpienia problemu warto dokładnie sprawdzić stan amortyzatorów, przegubów kulowych oraz tulei wahacza i wymienić zużyte części.
Środkowe zużycie opony
To efekt jazdy ze zbyt wysokim ciśnieniem. Kontrolujemy ciśnienie w oponach i w razie konieczności zmniejszamy jego wartość.
Boczne zużycie opony
W tym przypadku powodem jest jazda ze zbyt niskim ciśnieniem. Aby rozwiązać problem, sprawdzamy ciśnienie w oponach i w razie konieczności podwyższamy jego wartość. W celu uniknięcia ryzyka ponownego wystąpienia problemu, warto sprawdzić sprawność elementów układu kierowniczego. Jeżeli zachodzi taka konieczność, ustawiamy geometrię kół.
Faliste zużycie
Nierównomierne zużycie bieżnika lub półokrągłe wgłębienia krawędzi bieżnika po jednej lub drugiej stronie. Powodem są zużyte lub uszkodzone elementy układu zawieszenia. W tej sytuacji należy sprawdzić i wymienić zużyte części układu kierowniczego i zawieszenia oraz ustawić geometrię kół.
Więcej informacji o diagnostyce układów kierowniczych i zawieszenia można znaleźć na polskojęzycznej stronie marki MOOG: http://www.moogproducts.com/pl-pl
Komentarze (1)