Nie ma nic bardziej irytującego dla właściciela wulkanizacji niż montażownica lub wyważarka odmawiająca posłuszeństwa w środku sezonu. Koszty napraw, straty finansowe i wizerunkowe z tym związane mogą poważnie nadszarpnąć zakładowy budżet i skutecznie uszczuplić sezonowe wpływy do kasy. Większość z takich przypadków można byłoby uniknąć wyłącznie dzięki regularnej konserwacji maszyny, co nie wymaga dużych nakładów czasu ani pracy.
Warto również przypomnieć, że pomijanie regularnych przeglądów w okresie użytkowania montażownicy może skutkować utratą gwarancji producenta.
W myśl staropolskiego przysłowia – „lepiej zapobiegać niż leczyć” – zachęcamy do zapoznania się i stosowania rekomendowanego przez nas harmonogramu rutynowych czynności konserwacyjnych. Są to uniwersalne zalecenia, które sprawdzają się w przypadku większości standardowych montażownic wyposażonych w stół montażowy ze szczękami oraz boczny zbijak.
Pamiętajmy, aby przed wykonaniem poniższych czynności serwisowych zapoznać się z instrukcją obsługi oraz budową montażownicy.
Podstawa to bezpieczeństwo:
- Zawsze odłączamy montażownicę od zasilania elektrycznego.
- Odpinamy wąż ze sprężonym powietrzem.
- Uruchamiamy kilkukrotnie mechanizm zbijaka naciskając właściwy pedał, w celu spuszczenia ciśnienia sprężonego powietrza z instalacji pneumatycznej montażownicy.
O czym warto pamiętać po zakupie?
Po 20 dniach użytkowania dokręcamy sworznie mocujące szczęki montażownicy.
Codziennie:
Przed pracą sprawdzamy ogólny stan techniczny montażownicy, zwracamy uwagę na:
- poluzowane śruby,
- nierówną pracę części ruchomych: przerywanie, odkształcenia, niepełny zakres ruchu,
- uszkodzone, pęknięte elementy,
- syczenie z nieszczelnych połączeń sprężonego powietrza,
- przetarte lub uszkodzone kable elektryczne, węże pneumatyczne,
- nietypową pracę silnika, ślizganie się paska napędowego, w montażownicach automatycznych odległość stopki od rantu felgi po zablokowaniu kolumny,
- inne niepokojące sygnały.
Po pracy, jeśli stół jest zabrudzony, na koniec dnia oczyszczamy prowadnice szczęk zaciskowych z kurzu, brudu i pozostałościach po oponach oraz naoliwiamy je olejem o klasie ISO VG68 lub ISO HG68.
Co tydzień:
- Czyścimy dokładnie stół montażownicy używając nafty lub oleju napędowego i smarujemy prowadnice szczęk olejem o klasie ISO VG68 lub ISO HG68, nadmiar oleju wycieramy.
- Czyścimy pionowe ramię głowicy pomiędzy zwojami sprężyny, aby zapobiec wnikaniu piasku i kurzu do wnętrza kolumny – pędzel lub szczotka za sztywnym włosiem nadają się idealnie.
Komentarze (0)