
To, co na pierwszy rzut oka odróżnia opony zimowe od opon letnich, to budowa bieżnika. Różnica ta wynika z faktu, że przy ich produkcji inżynierowie kierują się zupełnie innymi założeniami. Bieżnik typowej zimówki jest bardziej „ponacinany”, posiada większą liczbę (nacięć) lameli, które zwiększają przyczepność i poprawiają prowadzenie w warunkach, w których opony letnie nie zapewniłyby praktycznie żadnej przyczepności.
Częstym błędem popełnianym przez kierowców jest również założenie, że opony zimowe, które świetnie sprawują się na śniegu i lodzie, zapewnią nam takie samo bezpieczeństwo również latem. Podobnie, jak w przypadku opon letnich, możemy zauważyć odpowiednią regułę, gdy mówimy o użytkowaniu zimowych opon w sezonie letnim. W temperaturach dodatnich, żywotność zimowego ogumienia znacznie się skraca i widocznie obniża zdolność hamowania. Jest to wynikiem innej budowy i mieszanki gumowej opony, która zwyczajnie nie radzi sobie z przeciążeniami bocznymi i szybszą niż w zimie jazdą.
Gdy zbliża się czas wymiany ogumienia, warto zasięgnąć także wiedzy, gdzie szukać opon, które nie zawiodą nas w najtrudniejszych zimowych warunkach. Najlepiej kierować się certyfikatami znanych instytutów i organizacji badających osiągi opon oferowanych na rynku. Wiarygodne źródło informacji stanowią wyniki testów przeprowadzanych przez niemieckie stowarzyszenia ADAC czy TÜV SÜD. Opony odznaczane tytułami takimi, jak „wysoce zalecane”, m.in. Bridgestone Blizzak LM-32 i Blizzak LM-80, to gwarancja najwyższej jakości i oficjalnie potwierdzonych osiągów.
Sezonowa wymiana opon powinna być corocznym obowiązkiem każdego kierowcy. W zimowych warunkach powinniśmy szczególnie zwrócić na to uwagę, ponieważ od ogumienia naszego pojazdu zależy zdrowie i życie nas samych, jak i naszych bliskich. Dlatego ogumienie warto wymienić wraz z nadejściem pierwszych przymrozków, gdyż nawet najlepsza opona letnia nie zapewni nam takiego bezpieczeństwa, jak dowolna opona zimowa.
Komentarze (0)