Kiedy zmienić opony na zimowe? Kiedy opony zimowe są najtańsze?
Te dwa pytania również często pojawiają się w wyszukiwaniach Polaków – zacznijmy zatem od tego pierwszego pytania. W Polsce nie ma prawnego obowiązku zmiany opon na zimowe. Jazda na oponach letnich w okresie zimowym nie jest zatem łamaniem prawa. W świetle obowiązujących przepisów mamy prawo jeździć cały rok na oponach letnich. Natomiast ogólnie przyjęło się, na bazie też sugestii producentów opon, aby zmiany dokonywać w sytuacji, gdy temperatura na zewnątrz spadanie poniżej 7oC. Przeprowadzone badania wskazują, iż 82% kierowców deklaruje, że zmienia sezonowo opony, z kolei 15% z nich w swoich autach stosuje opony całoroczne .
W przypadku drugiego pytania, odpowiedź może być mniej przyjemna – tanio już było albo będzie dopiero po zimie. Idealnym okresem na zakup opon zimowych jest późna jesień, zwykle od końca września do listopada. Wtedy dostępność opon zimowych jest najlepsza, a wybór modeli i rozmiarów jest szeroki. Co zatem zrobić w obecnej sytuacji – szukać miejsc, gdzie ceny opon będą niższe, jak przykładowo na ERLI, gdzie obecnie znajduje się ponad 200 tys. ofert opon zimowych w atrakcyjnych cenach.
Dlaczego opony szumią?
Każdy model opon posiada różne parametry, które wpływają na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Są to m.in. efektywność spalinowa, efektywność hamowania na mokrej nawierzchni czy klasa generowanego hałasu. W zależności od tej klasy dana opona będzie generować określony w specyfikacji hałas. Natomiast zdarzają się również sytuacje, w których dźwięk opon w trakcie jazdy jest o wiele większy niż deklaruje to producent. Przyczyn takiego stanu jest kilka, ale do najczęstszych należą następujące czynniki: niedopasowanie opony do pory roku lub wykonanie jej z niskiej jakości materiałów. Kolejnym powodem jest zbyt niski poziom ciśnienia w oponach – już spadek ciśnienia w oponie o niecałe 0.5 bara poniżej normy może generować hałas większy o nawet 3 dB. Należy zatem niezwłocznie sprawdzić ten parametr w swoich oponach, gdyż nierównomierne tarcie o powierzchnie może generować dodatkowe niebezpieczeństwo w trakcie jazdy.
Gdzie opony najtaniej?
To pytanie zadają sobie wszyscy kierowcy i większość z nich szuka odpowiedzi w internecie. W związku z tym ERLI, platforma zakupowa z niskimi cenami, powiększyła kategorię „opony” do ponad 200 tys. ofert produktowych. Warto sprawdzić oferty dostępne teraz na ERLI z jeszcze jednego powodu - wszyscy kierowcy znajdą tam łatwe sposoby na tańsze zakupy:
Aplikacja mobilna ERLI – uruchomiona w drugiej połowie 2023 roku apka pozwala korzystającym z niej na jeszcze tańsze zakupy – ceny produktów dostępnych na smartfonie są niższe od tych na stronie internetowej;
Fot. ERLI.pl?
Komentarze (0)