Ponieważ koło ciężarowe ma aż do 120 cm średnicy i 150 kg wagi, wymusza nie tylko większą, wzmocnioną konstrukcję, ale także – ze względów bezpieczeństwa – zastosowanie automatycznego załadunku. Rolę tę spełnia obrotowa winda pneumatyczna, zamontowana z lewej strony myjki. Wyposażona jest ona w ramię z obrotową końcówką, która umożliwia łatwy i bezpieczny uchwyt lub podparcie obręczy ładowanego/wyładowywanego koła, oraz dźwignię sterującą. Zainstalowany system wypychania koła ułatwia jego rozładunek po umyciu. Mycie koła o tej wadze jest możliwe dzięki specjalnie wzmocnionemu wałkowi napędowemu. Prosta obsługa odbywa się za pomocą windy pneumatycznej oraz pięciu przycisków sterujących. Koło można umyć i osuszyć już w 90 sekund. Ze względu na gabaryty zainstalowano dodatkowo klamkę blokującą klapę komory mycia, zabezpieczając ją przed samoczynnym otwarciem podczas pracy, co – zwłaszcza w przypadku tego typu myjki – mogłoby być szczególnie niebezpieczne.
Parametry myjki dostosowano do wymogów kół ciężarowych. Czasy mycia wynoszą odpowiednio 60, 120 i 240 sekund (przy 20, 40 i 60 w pozostałych myjkach), a czas suszenia 30 sekund (przy 15 w pozostałych myjkach). Ponieważ wanna ma pojemność aż 500 l, czas potrzebny na ogrzanie takiej ilości wody wynosi od 120 do 180 minut. Przy takiej ilości wody doceniany jest zamknięty obieg, w jakim pracuje myjka, pozwalający na ekonomiczne zużycie wody, a co za tym idzie – niższe koszty. Większa jest również ilość materiałów eksploatacyjnych (40 kg granulatu WULKAN MIX i 5 litrów płynu WULKAN TURBO). Waga myjki wynosi 680 kg. Blokada serwisowa włącza się co 200 cyklów mycia, przypominając o sprawdzeniu zanieczyszczeń i ewentualnej wymianie wody oraz pozostałych czynnościach serwisowych.
W wyposażeniu standardowym myjki ciężarowej znajduje się większa ilość materiałów eksploatacyjnych (50 kg granulatu i 50 l koncentratu) oraz podwójna, antypoślizgowa mata gumowa.
Zasada działania pneumatycznego zespołu załadunku i rozładunku koła
Operacje załadunku i wyładunku koła wykonuje się za pomocą zamontowanej z lewej strony myjki pneumatycznej windy wyposażonej w ramię z obrotową końcówką (B), umożliwiającą łatwy i bezpieczny uchwyt lub podparcie obręczy ładowanego lub wyładowywanego koła (C). Winda składa się z kolumny wspartej o podłoże i zamocowanej dwoma kątownikami do struktury obudowy. Równolegle do kolumny zamocowany jest trzon prowadzący siłownika pneumatycznego. Do korpusu siłownika przymocowany jest za pomocą dwóch obejm wspornik obrotowego uchwytu obręczy. W górnej części wspornika zamontowany jest zawór sterujący (A) siłownika (góra – dół). Przesuwanie dźwigni w lewo lub w prawo nie jest możliwe. Ruch obrotowy ramienia windy (czyli lewo – prawo) wykonuje się ręcznie poprzez obrót ramienia windy.
Zasada działania pneumatycznego zespołu wypychania koła
1. Odkręcić klamkę i otworzyć klapę komory myjącej.
2. Wytoczyć koło z komory myjącej na klapę za pomocą pneumatycznego zespołu wypychania koła naciskając przycisk „D” (1).
Komentarze (0)