
Flota idealna
Z badania zrealizowanego przez Web-fleet Solutions wynika, iż 42% flot komercyjnych uczestniczy w 1-5 kolizjach drogowych rocznie. Aż 84% menedżerów przyznaje, że zły styl jazdy ma negatywny wpływ na ich działalność. Nawet 50% stwierdza, że nie ma pewności, czy ich kierowcy zachowują się bezpiecznie na drogach, a 51% uważa, że ma za dużo przestojów w działaniu pojazdów2. Inwestycja w opony premium, choć początkowo może wydawać się wymagająca finansowo, z biegiem czasu każdy zauważy jej zalety. Duże przebiegi – charakterystyczne dla pojazdów flotowych – w naturalny sposób wskazują na wybór opon wyższej klasy. Dlaczego? Ponieważ ich budowa i zaawansowanie techniczne sprawiają, że są trwalsze, a tym samym można na nich pokonać większe odległości niż na tańszych odpowiednikach.
Kolejną istotną kwestią związaną z flotą pojazdów jest dobór ogumienia do warunków, w jakich samochód się porusza. Ze względu na duże przebiegi floty stosują raczej opony przeznaczone na dany sezon niż całoroczne, które szczególnie w okresie wiosna-lato zużywają się dużo szybciej niż typowe letnie. Niezależnie jednak od finalnego wyboru opony poddawane są wymagającym testom. Jest to tym samym gwarancja lepszej trakcji czy krótszej drogi hamowania.
– Obserwujemy, że firmy z branży CFM, wybierając ogumienie, coraz częściej zwracają uwagę na parametry techniczne i trwałość, a nie tylko na cenę. Wiadomo, że markowy komplet kół posłuży dłużej. Może przynieść oszczędności na paliwie i pozwoli zminimalizować ryzyko potencjalnych zdarzeń drogowych – bo odpowiednie ogumienie skraca drogę hamowania, zwiększa bezpieczeństwo i redukuje zużycie paliwa – wyjaśnia Sarnecki.
Liczne testy, którym poddawane jest ogumienie, nie służą wyłącznie do określenia drogi hamowania czy przyczepności na śniegu lub wodzie. Choć są to parametry kluczowe, to w przypadku flot coraz większe znaczenie odgrywa także ekonomia. W dobie szukania oszczędności każdy grosz się liczy. Dlatego producenci ogumienia starają się oferować produkty o większej efektywności energetycznej, a tym samym zmniejszające zużycie paliwa.
Więcej informacji na stronie pzpo.org.pl i na oponymajamoc.pl
1 Raport „Zapobieganie wypadkom drogowym z udziałem pojazdów służbowych”, Komisja Zdrowia i Bezpieczeństwa, Wielka Brytania, 2001.
2 Raport: „Europejskie Badanie Bezpieczeństwa Drogowego 2021”. Webfleet Solutions. 2021
Komentarze (0)