Ogumienie

ponad rok temu  09.01.2014, ~ Administrator   Czas czytania 5

Strona 2 z 3

Dunlop jest związany z wyścigiem 24h Le Mans od samego początku, czyli od 1923 r. Marka dostarcza opony także zawodnikom startującym w 24-godzinnym wyścigu na torze Nürburgring, uchodzącym za największy i najtrudniejszy wyścig na świecie. Natomiast od 2006 r. przy udziale Dunlopa rośnie w siłę kolejny wyścig dwudziestoczterogodzinny – Dunlop 24H Dubaj. Dla wielu miłośników sportów samochodowych wyścigowy rok zaczyna się właśnie w Dubaju, gdzie potężne maszyny przystępują do maratońskiej rywalizacji w kilku kategoriach.

Motosport to także rajdy samochodowe, z prestiżowym Rajdem Monte Carlo na czele. W 1911 r. odbyła się jego pierwsza edycja, a zarazem rozpoczęła się rajdowa przygoda Dunlopa. Rallye Automobile Monte Carlo, zorganizowany po raz pierwszy przez księcia Monako Alberta I, to najstarszy kontynuowany do chwili obecnej rajd samochodowy na świecie. Od lat 50. XX wieku wzrastała aktywność Dunlopa w rajdowych mistrzostwach Europy oraz w imprezach rozgrywanych na innych kontynentach. Odbiorcami ogumienia Dunlop były fabryczne teamy BMC, Lancia, Porsche, Saab, Sunbeam, Triumph, Rover i Volvo.

- Doskonale znam markę Dunlop, bo w ciągu swojej wieloletniej rajdowej kariery wielokrotnie korzystałem z jej opon. Zawsze będzie mi się kojarzyła przede wszystkim ze znakomitą jakością. Mam świadomość, jak ekstremalnie eksploatowane są wszystkie elementy pojazdu podczas rajdów czy wyścigów, z jak ogromnym obciążeniem muszą się zmierzyć. Dlatego zaangażowanie w sporty motorowe to będzie dla mnie zawsze certyfikat jakości danego produktu – komentuje Maciej Wisławski, jeden z najbardziej utytułowanych rajdowców w Polsce.

Zasada i nie tylko
Na Dunlopach swoje największe sukcesy odnosił też 11-krotny mistrz Polski i 3-krotny mistrz Europy – Sobiesław Zasada. Właśnie z nim wiąże się historia firmy Dunlop w Polsce. Na początku Zasada jeździł na oponach różnych producentów, jednak w końcu wybrał Dunlopa. W swojej książce „Samochód, rajd, przygoda” tak wspominał pierwszy sezon współpracy z brytyjską firmą: „W tym roku pojechaliśmy na innych oponach – Dunlop SP z przodu i Dunlop Weathermaster
z tyłu. Te drugie to właściwie opony śniegowe, terenowe, które zdały w pełni egzamin. Dowodem były tylko 3 defekty: dwa z powodu gwoździ.”

Ale obecność Dunlopa w Polsce to nie tylko współpraca z Sobiesławem Zasadą. Firma była obecna nad Wisłą już od 1928 roku. W jej ofercie były nie tylko opony i dętki do samochodów osobowych i ciężarowych, ale także do motocykli oraz autobusów oraz akcesoria dla warsztatów wulkanizacyjnych. Przy siedzibie Dunlopa powstał również sklep firmy Macinlop oferujący akcesoria potrzebne do gry w tenisa.

Tagi: Dunlop,

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony