Ogumienie

ponad rok temu  27.11.2013, ~ Administrator   Czas czytania 6 minut

Strona 2 z 3

Karierę wyścigową Stewart rozpoczął w 1961 r., natomiast już w 1965 r. dołączył do zawodników królowej sportów motorowych, zasiadając za kierownicą bolidu British Racing Motors. Pierwszy tytuł mistrzowski zdobył cztery lata później. Warto dodać, że Dunlop dostarczył specjalne opony CR84 dla jego Matry MS 80 z silnikiem Cosworth. Rozwiązania zastosowane w CR84 wprowadzono później do „cywilnych” opon, takich jak Dunlop SP Sport czy D1. W latach 1971 i 1973 Flying Scot zdobył jeszcze dwa tytuły mistrzowskie w Formule 1. Łącznie Szkot wystartował
w 99 wyścigach, wygrywając 27 z nich i 43 razy stając na podium, 17 razy startując do wyścigu z pole position.

Opony dla Zasady

Historia firmy Dunlop w Polsce wiąże się z osobą najwybitniejszego polskiego kierowcy rajdowego, 11-krotnego mistrza Polski i 3-krotnego mistrza Europy, który swoje największe sukcesy odniósł właśnie na oponach tej marki. Debiutował w nich na początku lat 50. XX wieku, a już pod koniec dekady osiągnął pierwsze zwycięstwa, by wkrótce wejść do ścisłej czołówki polskich rajdowców. Początkowo jeździł różnymi typami samochodów, m.in. BMW 700, Simca Aronde i Morris Cooper. Od początku sezonu 1964 związał się z austriacką firmą Steyr-Puch. Niepozorny, tylnosilnikowy Puch 650 TR okazał się szczęśliwym wyborem. Na trudnym i słynącym z kamienistych nawierzchni rajdzie Akropolis zajął 1. miejsce w klasie, pokonując rywali jadących mocniejszymi wozami.

W 1965 r., wraz z pilotem Kazimierzem Osińskim, Zasada zajął drugie miejsce w Rajdzie Polski i zwyciężył w klasie do 700 ccm w prestiżowym rajdzie Monte Carlo. Na początku współpracy ze Steyr-Puch Zasada jeździł na oponach różnych producentów. Po licznych próbach wybrał ogumienie firmy Dunlop. W wydanej w 1970 r. książce „Samochód, rajd, przygoda” Zasada tak wspominał pierwszy sezon współpracy z brytyjską firmą: „W tym roku pojechaliśmy na innych oponach – Dunlop SP z przodu i Dunlop Weathermaster z tyłu. Te drugie to właściwie opony śniegowe, terenowe, które zdały w pełni egzamin. Dowodem były tylko 3 defekty: dwa z powodu gwoździ.”

Współpraca z Dunlopem przyniosła znakomite efekty. Sezon 1966 to liczne zwycięstwa, a przede wszystkim zdobyty po raz pierwszy przez Polaka tytuł Rajdowego Mistrza Europy. W 1967 r., po krótkim epizodzie z Lancią Fulvią HF, Zasada przesiadł się za kierownicę Porsche. W pojeździe zamontowano opony Dunlop SP Sport w standardowym rozmiarze 165 R15 na seryjnych, stalowych obręczach. Przed rajdem Österreichische Alpenfahrt Dunlop dostarczył Zasadzie najnowszy model opon radialnych SP 44 Weathermaster M+S z bieżnikiem błotno
-śniegowym. Choć imprezę rozgrywano w maju, bieżnik znakomicie sprawdzał się na szutrowej nawierzchni Alp.

Tagi: Dunlop, opony,

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ karkon 1 ponad rok temu Na przyszłość polecam sobie zorganizować coś takiego - http://fitdm.pl/... To są rzeczy, które robią różnicę. Ale też kwestia taka, na czym wam zależy. Ogólnie sporo się dzieje, może być ciekawie.
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony