Bardzo ważną rolę przy weryfikacji potencjalnego partnera odgrywa opinia o nim w Internecie – 44% ankietowanych przyznało, że rozważając współpracę z nowym kontrahentem, kieruje się właśnie opiniami na jego temat publikowanymi w sieci. To źródło informacji wskazało aż 70% pracowników i 58% właścicieli firm przewozowych.
Uczestnicy badania zostali zapytani również o doświadczenia ze współpracy z zagranicznymi kontrahentami. Jak się okazało, w przypadku zleceń tego typu dominują spoty – na tę formę współpracy wskazała ponad połowa ankietowanych. W razie problemów z płatnościami, dominują ponaglenia mailowe i telefoniczne – niecała jedna trzecia ankietowanych przyznała, że decyduje się skierować sprawę do windykacji. Niechęć wobec niej może tłumaczyć kolejne pytanie, dotyczące skuteczności działań podjętych w celu spłaty zobowiązania. 83% właścicieli firm i 67% pracowników przyznało, że ich działania doprowadziły do uregulowania zobowiązania. Jeśli stanie się inaczej, współpraca zostaje przerwana – takiej odpowiedzi udzieliło 63% ankietowanych.
- Nasze badanie potwierdziło, że weryfikacja kontrahentów zagranicznych jest ważna dla przedstawicieli branży TSL - mówi Damian Michalecki, Lider Windykacji Zagranicznej w Transcash.eu.
- Wiedzę na ten temat wolą zdobywać na własną rękę, a za ważne uznają nie tylko twarde dane, ale też subiektywne wrażenia ze współpracy wyrażane przez innych. Liczymy, że nasz raport pomoże im w samodzielnej weryfikacji kontrahentów, podobnie jak usługi Transcash wspierają przedsiębiorców z branży TSL w finansowaniu ich działalności i odzyskiwaniu należności od kontrahentów zagranicznych.
9 państw i kilkadziesiąt rejestrów
Raport Transcash to pigułka wiedzy na temat najważniejszych firmowych baz danych funkcjonujących w dziewięciu krajach: Bułgarii, Czechach, Hiszpanii, Litwie, Niemczech, Słowacji, Rumunii, Wielkiej Brytanii oraz w Polsce. Zebrane w nich informacje pochodzą z krajowych rynków i są dostarczane bezpośrednio przez tamtejszych przedsiębiorców do lokalnych sądów i organów rejestracyjnych. Osobną sekcję poświęciliśmy unijnym rejestrom gospodarczym, pozwalającym sprawdzić płatników VAT czy posiadaczy numerów EORI zarejestrowanych na terenie UE. Omówienie rejestrów oficjalnych uzupełniają porady z zakresu samodzielnej weryfikacji kontrahenta poza bazami, przy użyciu ogólnodostępnych narzędzi czy stron.
Komentarze (1)