Ogumienie

Wydarzenia

ponad rok temu  19.09.2023, ~ Michał Żak   Czas czytania 3 minuty

Strona 1 z 2

Scania dostarczy 50 autobusów długodystansowych z technologią Bio-LNG (LBG), które będą eksploatowane przez partnerów Flix w całej sieci FlixBus do 2025 roku. Modernizacja floty jest kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do dekarbonizacji w długoterminowej strategii Flix, przy założeniu osiągnięcia pełnej neutralności węglowej w Europie do 2040 r.

Flix i Scania ogłaszają nawiązanie długoterminowego partnerstwa na rzecz bardziej zrównoważonego długodystansowego transportu autobusowego. Obie firmy postrzegają współpracę jako szansę na przyspieszenie przejścia na zrównoważoną mobilność poprzez opracowywanie nowych rozwiązań i wpływ na projektowanie potrzebnej infrastruktury.

W ramach partnerstwa Flix i Scania przyczynić się do stopniowego zwiększania wykorzystania biogazu w transporcie autobusowym. Zapewni to wiele korzyści w zakresie zrównoważonego rozwoju, w tym oczekiwaną redukcję emisji CO2 o około 80 proc. w przypadku autobusów całkowicie zasilanych Bio-LNG.

Głównym celem jest dostarczenie partnerom Flix Bus do 50 autobusów długodystansowych zasilanych LNG (skroplonym gazem ziemnym). Zastosowane technologie, opracowane i wyprodukowane przez Scania, mają na celu umożliwienie zamiennego stosowania LNG i Bio-LNG (LBG), aby ułatwić przejście na najbardziej zrównoważone rozwiązanie na gaz.

Z perspektywą wyłącznie Bio-LNG

W początkowej fazie projektu autobusy mogą być zasilane różnymi mieszankami paliw pochodzenia biologicznego i kopalnego. Celem jest stopniowe zwiększanie udziału Bio-LNG (LBG) z odpadów organicznych w mieszankach, aż do momentu, gdy autobusy będą zasilane wyłącznie Bio-LNG. Doprowadzi to do oczekiwanej redukcji emisji CO2 średnio o około 80 proc. Cel ten mieści się w ramach długoterminowego celu Scania i Flix, jakim jest neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla.

Wcześniejsze doświadczenia Scania z autobusami napędzanymi biogazem pozwoliły już na znaczne obniżenie emisji CO2 w porównaniu z silnikami wysokoprężnymi, jak również zmniejszenie hałasu przy jednoczesnym utrzymaniu równoważnej mocy i momentu obrotowego. Zalety te sprawiają, że biogaz jest opłacalną, wpisującą się w koncepcję gospodarki o obiegu zamkniętym opcją dla przewoźników wykonujących długodystansowy przewóz osób, którzy chcą w rentowny sposób poprawić swoje wyniki w zakresie zrównoważonego transportu.

– Zmiany klimatyczne w coraz większym stopniu odbijają się na naszej planecie i życiu ludzi. Jako globalna organizacja zajmująca się technologiami przewozowymi mamy świadomość swojej odpowiedzialności za torowanie drogi ku bardziej zrównoważonej przyszłości dla dobra społeczności, którym służymy. Dlatego chętnie korzystamy z każdej okazji do zmniejszenia naszego śladu węglowego. Modernizacja floty ma kluczowe znaczenie dla tego celu. Scania jest niezwykle cennym sojusznikiem dla Flix i naszych partnerów – przewoźników, którzy prowadzą działalność w różnych krajach. Cieszymy się, że możemy skorzystać z ich bogatego doświadczenia i know-how, aby przyczynić się do zmian w przewozie osób na długich dystansach. Z czasem pomoże nam to również dostosować ofertę do rosnącego zapotrzebowania na opcje podróży o niskim wpływie na środowisko ze strony coraz bardziej świadomego ekologicznie społeczeństwa – tłumaczy Fabian Stenger, dyrektor operacyjny Flix.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony