Innymi przeszkodami, które spowalniają rozwój tego rozwiązania jest rzadkość surowców, z których produkowany jest HVO100 (głównie olej roślinny i tłuszcze zwierzęce), oraz niewielka liczba rafinerii produkcyjnych.
- Jeśli HVO100 ma stać się powszechnie dostępnym paliwem, konieczne jest wsparcie legislacyjne, przynajmniej na początku, aby zmienić go z dość marginalnego środka redukcji emisji, który dotychczas był stosowany głównie w bogatych i świadomych środowiskowo krajach, w paliwo powszechnie dostępne. Akcyza na HVO100 powinna uwzględniać jego korzyści dla planety, a nie podlegać tej samej klasyfikacji, która obowiązuje dla tradycyjnego diesla, generującego proporcjonalnie więcej emisji. Taki krok dałby HVO100 większe szanse na konkurowanie cenowo z paliwami kopalnymi i uczynił to ekologiczne rozwiązanie znacznie bardziej atrakcyjnym dla przewoźników - mówi Dávid Halász.
Wszystkie stacje paliw Eurowag gotowe na HVO100
Włączenie czystego HVO do oferty oznacza dla stacji paliw pewne inwestycje, ponieważ odnawialny diesel musi mieć swój osobny, odpowiednio przygotowany (oczyszczony) zbiornik i dedykowany pistolet do tankowania. Firma Eurowag rozpoczęła już proces dostosowania swoich punktów do tego typu paliwa, a jej stacja własna w Austrii zaczęła oferować czyste HVO w listopadzie 2023 roku. Ponadto, od 2022 roku można je tankować na stacjach akceptacyjnych Eurowag w Krajach Beneluksu, Skandynawii i we Włoszech. Wkrótce ten rodzaj paliwa trafi również do Czech, zatem łącznie będzie dostępne na 140 stacjach, w 7 krajach.
Fot. EUROWAG
Komentarze (0)