
Takie zastosowanie, uzależnione od zapotrzebowania, ma dodatkową zaletę – do przyczep mogą być używane znacznie tańsze części pochodzące z produkcji seryjnej do samochodów osobowych. Silniki są nadal wystarczająco mocne, aby poruszać przyczepę lub zapewniać pomoc przy ruszaniu z miejsca pojazdom budowlanym.
Zautomatyzowane parkowanie na placu: napęd elektryczny nieocenionym pomocnikiem
Zelektryfikowana oś jest ważnym czynnikiem umożliwiającym zautomatyzowaną jazdę na placu. Dzięki silnikom zainstalowanym na osi, naczepa może samodzielnie manewrować.
„Zelektryfikowana oś uniezależnia naczepę. Poprzez zelektryfikowanie naczepy Bosch robi ważny krok w kierunku zautomatyzowanego parkowania na placach firm spedycyjnych" – mówi Heyn.
Możliwe jest również zdalne sterowanie jazdą elektryczną w obszarach niepublicznych, takich jak place ładunkowe lub porty. Do tej pory kierowcy ciężarówek musieli sami wykonywać to zadanie lub potrzebny był specjalny pojazd manewrowy, który robił to za nich. Teraz, dzięki silnikowi elektrycznemu, naczepa staje się niezależnym pojazdem, który może pokonywać krótkie odległości. Za pomocą dodatkowych czujników zainstalowanych na naczepie i w różnych punktach placu manewrowego, możliwe jest zautomatyzowane parkowanie naczepy ładunkowej.
Pytania i odpowiedzi dotyczące zelektryfikowanej osi
Jakie części są potrzebne do elektryfikowania osi?
Bosch dostarcza falownik i odpowiedni sterownik pojazdu (Vehicle Control Unit, VCU). Dostępny jest oddzielny zespół silnikowo-prądnicowy (Separate Motor Generator, SMG), do zainstalowania jako kompletny silnik elektryczny lub aktywne podzespoły – wirnik, stojan i resolver (konwerter współrzędnych) – do zintegrowania z osią. Potrzebny jest również układ akumulatorów, który może magazynować energię.
Jaki jest koszt zelektryfikowania osi?
Bosch nie może podać dokładnych danych. Uważa jednak, że system musi się zamortyzować najpóźniej po dwóch latach użytkowania. Ze względu na oszczędności jakie oferuje oś w takich zastosowaniach jak naczepy chłodnie, Bosch jest przekonany, że jest to realne.
Gdzie zazwyczaj można stosować zelektryfikowaną oś?
Obecnie najbardziej oczywistym wyborem są chłodnie transportowe, w szczególności stosowane do dostaw żywności na obszarach miejskich. Elektryczne agregaty chłodnicze są nie tylko bardziej ekonomiczne w średnim okresie użytkowania, ale także znacznie cichsze oraz nie wytwarzają żadnej emisji występującej przy silnikach spalinowych. Branża budowlana jest bardzo zainteresowana uruchomieniem funkcji wspomagania ruszania w wyrobiskach wykopaliskowych, zwłaszcza gdy są one muliste.
Komentarze (0)