Warto wiedzieć

ponad rok temu  11.04.2023, ~ Michał Żak   Czas czytania 5

Strona 2 z 3

8 na 10 kierowców lubi swoją pracę

Praca kierowcy jest wymagająca. Kierowcy często pracują wiele godzin, poza domem, czasami w innym kraju, a sama praca narażona jest na wiele niebezpieczeństw, czy to w miejscach postoju, czy to na drogach. Pomimo wyzwań, badania pokazują, iż 80% kierowców jest zadowolona z wykonywanej pracy. W stosunku do zeszłorocznego raportu widać kilkuprocentowy wzrost poziomu satysfakcji z podejmowanej pracy – 8%. Powodem zadowolenia jest dla kierowców poznawanie nowych miejsc, elastyczne godziny pracy, a najmniej benefity. Największym wyzwaniem dla kierowców jest jednak rozłąka z najbliższymi, co powoduje, iż praca staję się często niewygodna.

Na to jak kierowcy realizują swoje zadania i z jakim zaangażowaniem je wykonują duży wpływ ma to, czy w miejscu pracy czują się oni komfortowo i bezpiecznie. 24,6% badanych kierowców deklarowało, iż praca niesie ze sobą wiele powodów do stresu, a 21,1% także niebezpieczeństw na drodze. Niezwykle ważne jest również poczucie przynależności do firmy i bycia docenianym, dzięki czemu kierowca nie myśli o odejściu z pracy. 38% badanych kierowców myśli o zmianie zawodu bardzo często lub często, o 12% mniej niż w poprzednim raporcie. Ma na to jednak wpływ wysokość zarobków, ponieważ dla wspomnianej grupy mediana netto wynosi 6 725 tys. zł. Przy wyższej kwocie natomiast kierowcy już nie chcą zmieniać pracy.

Nowoczesne technologie odpowiedzią na usprawnienie wykonywania pracy kierowcy

Przeważająca część respondentów, około 72% kierowców, posługuje się nowoczesnymi systemami technologicznymi. Pośród najpopularniejszych z nich prym wiedzie nadal podstawowa telematyka w postaci monitoringu GPS i lokalizacji pojazdów – około 23%. Ponadto w pierwszej trójce znalazły się urządzenia nawigacyjne opracowane z myślą o samochodach ciężarowych oraz system rozpoznawania przeszkód na trasie, odpowiednio około 22% i 17%. Ze wszystkich omawianych technologii najmniejszy odsetek odpowiedzi kierowców stanowiły terminale dla kierowców (tablety pokładowe wyposażone w zestaw aplikacji), jak również aplikacje cyfrowe przeznaczone do sprawdzania i przekazywania do centrali wyników pracy pojazdu – mniej niż 1 na 10 wskazań.

Analizując wyniki badań widać, że pomocne okazują się nowoczesne technologie, między innymi telematyka, umożliwiająca automatyzację wybranych procesów (usprawnienie pracy, redukcja zadań związanych z administracją), skuteczniejsze planowanie i optymalizację realizacji zamówień (zwiększenie wydajności) lub też udoskonalenie stylu jazdy (zwiększenie bezpieczeństwa, obniżenie zużycia paliwa). Obecnie na rynku dostępnych jest szereg aplikacji do zarządzania flotą, takie jak Webfleet Work App, za pomocą których kierowca może korzystać z nawigacji i efektywnie zarządzać codziennymi zleceniami bądź usprawnić przeglądy pojazdów i składanie list kontrolnych dzięki aplikacjom takim jak Webfleet Vehicle Check. Kierowcy mogą łatwo zobaczyć nadchodzące zlecenia i automatycznie udostępniać dane dyspozytorowi, komunikować się z biurem, dostarczać dokładnych informacji o czasie przybycia (ETA), rejestrować godziny pracy oraz przejazdy służbowe i prywatne.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony