
Audi po raz pierwszy w Audi Design wykorzystuje sztuczną inteligencję. Oprogramowanie pozwala wykorzystać w procesie twórczym zupełnie nowe inspiracje dla projektujących felgi samochodowe.
Wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) we wszystkich działach koncernu: oto cel, jaki Audi postawiło sobie na drodze do stania się przedsiębiorstwem bazującym na danych. By otworzyć nowe źródła inspiracji dla projektantów, koncern wdrożył oprogramowanie FelGAN wykorzystujące sztuczną inteligencję.
Osoby kreatywne zawsze i wszędzie szukają inspiracji. Podobnie jest z projektantami tworzącymi nowe wzory felg w Audi Design Studio w Ingolstadt. Ale gdzie szukać świeżych i niewykorzystanych jeszcze źródeł inspiracji?
Zasada „think outside the box” jest znana i chwytliwa. Nie jest ona jednak łatwa w realizacji, ponieważ w procesie twórczym ludzie mają tendencję do wracania do tego, co jest im znane. Właśnie temu zagadnieniu wychodzi naprzeciw oprogramowanie FelGAN oparte na sztucznej inteligencji, będące wewnętrznym opracowaniem działu IT Audi i Audi Design. Projekt ten umożliwia twórcom czerpanie z praktycznie nieograniczonej puli pomysłów. Wchodząc w interakcję z oprogramowaniem designerzy, podając sugestie, które mogą dalej rozwijać i wprowadzać do swoich kreacji, mogą zobaczyć znane już motywy z zupełnie nowych perspektyw. FelGAN działa w ten sposób, że albo szybko proponuje dużą liczbę fotorealistycznych wzorów, albo kierunkowo i precyzyjnie łączy istniejące wzory.
Program jest więc swego rodzaju spontanicznym hubem pomysłów dla zespołu projektantów felg Audi, umożliwiającym im tworzenie nowych wersji i wariantów. Narzędzie, w czasie rzeczywistym pozwala projektantom łatwo eksperymentować z kształtem, kolorem, strukturą powierzchni i innymi parametrami.
Jak sztuczna inteligencja nauczyła się projektować felgi?
Nazwa "FelGAN" powstała z połączenia niemieckiego słowa oznaczającego obręcz koła – Felge, od którego pochodzi również polski wyraz „felga”, i wyrazu „GAN”, czyli akronimu od angielskiego terminu Generative Adversarial Networks (pol. Generatywne sieci przeciwstawne albo współzawodniczące). GAN-y są specjalną formą samouczącego się programu komputerowego, w którym dwa algorytmy rywalizują ze sobą jak przeciwnicy podczas tzw. treningu, stając się coraz lepszymi w rywalizacji ze sobą.
Działa to następująco: Jeden z dwóch algorytmów, „generator”, tworzy sztuczne obrazy o określonym motywie - w przypadku FelGAN jest to felga pojazdu. Dyskryminator – którego możemy tu nazwać konkurentem – widzi pulę obrazów do wyboru, składającą się z prawdziwych zdjęć kół i obrazów z generatora. Teraz dyskryminator decyduje, czy każdy z obrazów jest dziełem generatora, czy prawdziwym zdjęciem. Proces ten jest powtarzany wielokrotnie, aż do zakończenia treningu.
Komentarze (0)