Ogumienie

Opony

Opony osobowe

ponad rok temu  05.04.2023, ~ Administrator   Czas czytania 9 minut

Leszek Szafran, dyrektor zarządzający dywizją opon osobowych w Goodyear EEN

Strona 3 z 5

A pojazdy autonomiczne? Czy one również potrzebują specjalnego ogumienia?

Tak. Wynika to ze specyfiki tych pojazdów, które są sterowne autonomicznie, przez algorytmy, bez kierowcy za kierownicą. Pojazdy autonomiczne będą wymagały opon o innych parametrach, ponieważ to opony będą stanowić dla nich główne źródło informacji. Dzięki zaawansowanym systemom opony będą w stanie wyczuwać nawierzchnię i warunki pogodowe oraz komunikować się z autonomicznym systemem sterowania pojazdem, zwiększając jego bezpieczeństwo i osiągi. To kolejny krok w kierunku ewolucji opon, by nie tylko spełniały swoje podstawowe funkcje, ale były także węzłem dla danych i informacji. Co więcej, te opony będą musiały pogodzić wymagania aut elektrycznych, o których mówiłem, bo zakładamy, że większość pojazdów autonomicznych to będą właśnie pojazdy elektryczne.

W Goodyear wspólnie z firmą transportową Gatik już teraz testujemy działanie autorskiego systemu SightLine we flocie autonomicznych pojazdów dostawczych, który może precyzyjnie mierzyć tarcie między oponą a drogą. SightLine jest w stanie wykryć warunki niskiej przyczepności, takie jak zaśnieżone lub oblodzone drogi, a następnie przekazać dane w czasie rzeczywistym do zautomatyzowanego systemu jazdy w pojeździe. Są to informacje krytycznie ważne dla samochodów autonomicznych jeśli chodzi o planowania trasy i tworzenie zaleceń co do bezpiecznej prędkości jazdy, limitów przyspieszenia oraz odległości za pojazdem.

Goodyear zaprezentował podczas targów CES w Las Vegas oponę, która aż w 90% składa się z materiałów odnawialnych. Co istotne, opona przeszła wszystkie obowiązujące testy regulacyjne i została dopuszczona do ruchu drogowego. Czy tego typu "zrównoważone" ogumienie to przyszłość rynku opon?

W Goodyear przywiązujemy dużą wagę do zrównoważonego rozwoju i pozytywnego wpływu na środowisko, stąd inwestycja w tworzenie „zielonych” opon, czyli opon wytwarzanych ze zrównoważonych materiałów, takich jak surowce pochodzenia biologicznego, ze źródeł odnawialnych lub z materiałów z recyklingu. Zastosowanie materiałów zrównoważonych pozwala zmniejszać emisję gazów cieplarnianych i zużycie produktów ropopochodnych.

Wspomniana demonstracyjna opona wykonana aż w 90 proc. z materiałów odnawialnych to istotny postęp - rok wcześniej na tych samych targach byliśmy obecni z oponą 70-procentową, więc proszę zobaczyć, jak istotna zmiana dokonała się w zaledwie 12 miesięcy. Co więcej, dziś już wiemy, że opona 70-procentowa pojawi się niebawem na rynku w limitowanej serii, a więc wdrażanie „zielonych” koncepcji do produkcji postępuje bardzo szybko. Jesteśmy też coraz bliżej realizacji postawionego sobie przed laty celu, by do 2030 roku zaprezentować światu oponę w 100% zbudowaną z materiałów przyjaznych środowisku.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony