
Zimowy spadek temperatur jest powodem niskiego cisnienia w oponach, Fot. Yokohama
W okresie zimowym przy często zmieniających się temperaturach nie zawsze jest możliwe bieżące dostosowanie ciśnienia do aktualnej pogody. Dlatego eksperci zalecają zwiększenie ciśnienia o 0,2 bara wraz nadejściem niskich temperatur utrzymujących się przez kilka dni. Ciśnienie należy wyrównać do homologowanegej wartości, gdy temperatura powietrza znów się podniesie. Zbyt wysokie ciśnienie również jest niebezpieczne i grozi uszkodzeniem opony.
– Oprócz czynników termicznych, utrata ciśnienia jest wynikiem przenikania powietrza przez części składowe opony. Największe koncerny oponiarskie nieustannie udoskonalają technologie zapobiegające temu zjawisku. Przykładem jest opracowana przez japońską markę YOKOHAMA technologia BluEarth, której elementem jest ultracienka wkładka butylowa, ograniczająca ucieczkę powietrza z opony o 30%. Powodem spadku może być defekt wentyla lub wkładki zaworowej, uszkodzenie obręczy czy elementów opony – dodaje Artur Posłuszny.
Niskie ciśnienie – niebezpieczne na drodze
Właściwy poziom powietrza w oponie to przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy, ale też oszczędność paliwa i żywotność samej opony. W przypadku zbyt niskiego ciśnienia czoło opony nie przylega w pełni do jezdni, efektem jest gorsza przyczepność i sterowalność, opóźnione i mniej precyzyjne reakcje samochodu, a także dłuższe o kilkanaście metrów hamowanie. Zbyt mała ilość powietrza zwiększa ryzyko aquaplaningu – sytuacji, gdy znajdująca się na drodze woda dostaje się pod powierzchnię opony, powodując utratę kontaktu z nawierzchnią i poślizg. Niskie ciśnienie zwiększa ugięcie temperaturę i opory tocznia, a w efekcie generuje większe spalanie. Obniżenie ciśnienia o 0,5 bara powoduje wzrost zużycia paliwa nawet o 5%. Dodatkowo bieżnik zużywa się szybciej na krawędziach oraz łatwiej jest uszkodzić wewnętrzne części opony lub felgę. Czynnikiem mogącym świadczyć o niskim ciśnieniu w oponach są lekkie drgania kierownicy. Jeśli się pojawią, poziom ciśnienia należy bezwzględnie sprawdzić korzystając z kompresora na stacjach benzynowych.
1 źródło Moto Data 2017
Komentarze (0)