
Symbol trzech szczytów górskich i płatka śniegu (z jęz. angielskiego: three-peak mountain snowflake lub w skrócie 3PMSF), zwany także symbolem alpejskim, to jedyne oficjalne oznaczenie opon zimowych. W odróżnieniu od pozostałych np. M+S, symbolem tym oznaczane są wyłącznie te opony, które przeszły testy według norm potwierdzających ich osiągi w warunkach zimowych.
Symbol płatka śniegu na tle góry jest jedynym oznaczeniem opony zimowej wg. przepisów ONZ i UE, wynikających z Regulaminu 117 EKG ONZ i rozporządzenia 661/2009.
Oznacza, że opona ma zarówno odpowiedni do warunków bieżnik, jak i skład i twardość mieszaki gumowej. Oba czynniki są bardzo ważne dla właściwości opon zimowych.
Symbol alpejski wprowadzony został dyrektywą Unii Europejskiej w listopadzie 2012 roku. Aby producent mógł umieścić na boku opony symbol szczytów gór z towarzyszącym im płatkiem śniegu, jego opony muszą przejść odpowiednie testy, których wyniki pokazują, że opona zapewnia bezpieczne właściwości jezdne na śniegu. Pod uwagę brane są takie czynniki, jak łatwość ruszania oraz skuteczność hamowania także na mokrej nawierzchni.
Obok symbolu alpejskiego większość producentów umieszcza też oznaczenie M+S (z jęz. ang. mud and snow – błoto i śnieg) jako deklarację, że bieżnik ma wzór na błoto i śnieg.
Bieżnik opon M+S wpływa co prawda na lepszą trakcję w warunkach śniegowych czy śniegowo-błotnych, ale tylko w odniesieniu do opon standardowych (letnich i uniwersalnych). Opony M+S nie przechodzą także znormalizowanych testów weryfikujących minimalny próg przyczepności w warunkach zimowych – tak, jak to ma miejsce z oponami 3PMSF. Jest to zatem wyłącznie deklaracja danego producenta. Do opon oznaczonych wyłącznie tym symbolem i sprzedawanych jako zimowe należy podchodzić z ostrożnością. Kupując oponę zimową lub całoroczną zawsze szukajmy zatem symbolu alpejskiego na jej boku.
– Jednak sam tylko bieżnik zimowy nie poprawi przyczepności twardej opony, szczególnie w warunkach typowo zimowych. Bardziej miękka mieszanka, która nie twardnieje przy spadku temperatury odpowiada za lepszą przyczepność do drogi w temperaturach nawet +10 st. C i poniżej, zarówno na mokrej, jak i na suchej nawierzchni - wskazuje Piotr Sarnecki, Dyrektor Generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego – I to właśnie symbol alpejski jest ich oznaczeniem. Jest on także umieszczony na niemal wszystkich modelach opon tzw. całorocznych renomowanych producentów. Oznacza to, że mają homologację zimową i wypełniają wymagania dla opon zimowych,chociaż nie z takim zapasem bezpieczeństwa jak opony typowo zimowe – dodaje.
Komentarze (1)