
Minimum 4 mm
Trzecią charakterystyczną cechą opon zimowych jest zalecana minimalna głębokość bieżnika. Bieżnik nowej opony ma wysokość minimum 8 mm w zależności od producenta, modelu i rozmiaru. Według polskiego prawa opona może być użytkowana do momentu, gdy głębokość jej bieżnika będzie wynosiła nie mniej niż 1,6 mm. Jednak zdaniem ekspertów Yokohama minimalna wysokość bieżnika w oponach zimowych nie powinna być niższa niż 4 mm. Powód jest prosty – płytszy bieżnik nie odprowadza skutecznie wody, błota i śniegu, a tym samym wydłuża drogę hamowania. Potwierdziły to badania Motor Industry Research Association, z których wynika, że średnia droga hamowania na mokrej nawierzchni opon z bieżnikiem głębokości 3 mm przy prędkości jazdy wynoszącej 80 km/h jest o 22% dłuższa od drogi hamowania opony nowej. W przypadku opon z bieżnikiem głębokości 1,6 mm droga hamowania w tych samych warunkach wydłużyła się aż o 52% w stosunku do drogi hamowania opony z bieżnikiem 8 mm.
Czym kierować się przy wyborze?
Zanim średnia dobowa temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza, warto mieć już za sobą wybór i zakup dobrej jakości ogumienia zimowego. Artur Posłuszny, reprezentujący markę Yokohama w Polsce radzi, aby
„przy zakupie nowych opon zimowych kierować się częstotliwością użytkowania auta, typem pojazdu, warunkami pogodowymi oraz stylem jazdy. Kluczowe powinny być także wymagane przez Unię Europejską i dostarczane przez producenta etykiety, zawierające podstawowe informacje o parametrach ogumienia. W okresie zimowym najistotniejszym z nich, z punktu widzenia bezpieczeństwa poruszania się po drogach, jest przyczepność na mokrej nawierzchni. Ponieważ opona to jedyny element styku pojazdu z drogą, należy szukać modeli opon z ocenami tego parametru od C do A”.
Komentarze (0)