ReklamaB1 ŚO - nexentire 05.04-31.12 Piotr

Ogumienie

Fachowe porady

Opony

Opony osobowe

ponad rok temu  17.02.2017, ~ Bartłomiej Ryś   Czas czytania 4 minuty

Strona 2 z 2

Proces produkcji 

Pierwszym krokiem w produkcji opony jest mieszanie wszystkich wcześniej opisanych składników. Gumowa mieszanka powstaje w temperaturze ponad 100 stopni Celsjusza. Po jej ostudzeniu, materiał jest cięty na specjalne pasy, które będą użyte do poszczególnych części opony. 

Specjalne maszyny w kolejnym kroku łączą wszystkie te elementy, w efekcie czego opona znajduje się w stanie surowym. Oznacza to, że w tym momencie nie posiada swoich właściwości, które pozwalają na bezpieczne poruszanie po drodze. Proces ten nazywa się konfekcją. 

Wulkanizacja jest najważniejszym etapem w produkcji opon. W tym procesie używa się specjalistycznych maszyn, które pracują w temperaturze około 150 stopni Celsjusza. Maszyna posiada specjalną formę i to do niej wkłada się surową oponę. Wysoka temperatura nadaje jej odpowiedni kształt i formę bieżnika. Długość takiego procesu jest zależna od rodzaju bieżnika. Opona z bieżnikiem terenowym będzie wulkanizowana dłużej niż tradycyjna opona przeznaczona do codziennej jazdy, jest to uzależnione od wielkości opony i ilości mieszanki użytej do jej wyprodukowania. To jedna z najnowocześniejszych technologii, używanych przy produkcji opon.

Ostatnim i równie ważnym etapem jest sprawdzenie czy opona spełnia wszystkie wymagania jakie zostały postawione przez producenta. Pierwszym krokiem jest dokładne przejrzenie opony pod kątem wizualnym. Jest to kluczowe, ponieważ pozwala sprawdzić czy żadne ciało obce nie znalazło się w poszczególnych częściach opony. Aby mieć 100% pewności, stosuje się badanie rentgenem, w celu dokładnego sprawdzenia wnętrza, a także upewnieniu się, że opona nie posiada żadnych ukrytych wad. W dalszych częściach testów sprawdza się czy jest prawidłowy kształt, masa oraz sztywność opony. Następnie określa się wartość efektu stożkowego, a także siły promieniowej opony, które mają wpływ na komfort i bezpieczeństwo w czasie jazdy. Na koniec "pod lupę" bierze się przecięte opony, które mają pomóc w ocenie, czy ogumienie spełnia wymagania producenta.

Więcej informacji oraz bardziej szczegółowy opis produkcji opon znaleźć można w serwisie Oponeo.pl. 

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony