Bezpieczeństwo finansowe firm z branży TSL
Wspomniane zmiany w ustawie to kij na twórców zatorów, ale jest i marchewka. Mowa o możliwości skierowania do podmiotu podejrzanego o tworzenie zatorów płatniczych tzw. wystąpienia miękkiego.
– Otrzymanie go sygnalizuje, że UOKiK wyraża wątpliwości co do prawidłowości praktyk płatniczych prowadzonych przez przedsiębiorcę. Można je zignorować lub rozwiać, odpowiadając na pismo. Ustawa nie przewiduje żadnych sankcji w razie braku formalnej reakcji na wystąpienie miękkie. Reakcją przedsiębiorcy może jednak być dobrowolna poprawa jego praktyk płatniczych i właśnie temu celowi w dużej mierze służy to narzędzie – tłumaczy Jakub Gwiazdowski.
Tu odnotujemy, że w wyniku spraw windykacyjnych i prawnych dla sektora transportu w relacjach międzynarodowych i krajowych, w 2022 roku na liczniku firmy wybił pierwszy miliard – faktury na tę kwotę sfinansowano od początku działalności faktoringowej dla branży TSL.
Co się jeszcze zmieniło?
Otrzymanie wystąpienia miękkiego nie wywołuje skutków prawnych, ale stawia firmę na celowniku urzędu, który od tej pory może baczniej przygląda się jej dalszym działaniom. W ramach dodanego art. 13ca, Prezes UOKiK został wyposażony w możliwość wystąpienia do podmiotów podlegających ustawie, w sprawach z zakresu przeciwdziałania nadmiernemu opóźnianiu się ze spełnieniem świadczeń pieniężnych, bez uprzedniego wszczynania postępowania. Jeśli nie nastąpi poprawa, UOKiK może wszcząć oficjalne postępowanie na gruncie przeciwdziałania zatorom płatniczym. Co istotne, brak odpowiedzi nie będzie obwarowany żadną sankcją ze strony UOKiK. Krótko mówiąc, znika teraz administracyjna kara pieniężna dla wezwanego do wyjaśnień podmiotu.
Bez zmian, największe firmy (podmioty osiągające przychód przewyższający 50 mln euro) lub podatkowe grupy kapitałowe muszą ujawnić m.in. jaka kwota świadczeń nie została spełniona w terminie i w jakich terminach były spełniane zobowiązania. Sprawozdania trafiają do organów kontroli i są publicznie dostępne. Ale za to zyskały więcej czasu na coroczne sprawozdania finansowego - z 31 stycznia na 30 kwietnia każdego roku - o stosowanych transakcjach płatności.
Terminy płatności pod lupą
Można zaryzykować, że zmiany w prawie na ogół ucieszyły przedsiębiorców, acz uznają je za niewystarczające.
– Nowelizacja zakłada, że duża firma nie będzie mogła zastosować zakazu cesji wierzytelności wobec kontrahenta z sektora MŚP, o ile dłużnik nie będzie podmiotem publicznym. To duża zmiana dla zdecydowanej większości przedsiębiorców, którzy przez zakaz cesji nie mogli sprzedawać wierzytelności lub korzystać z faktoringu – przekonuje Kamil Nowak.
Komentarze (1)