Dwukolorowe felgi sprawiają najwięcej trudności. Srebrne ramiona doznały uszczerbku, więc trzeba sprawdzić, czy obręcz jest idealnie prosta, a po zeskanowaniu umiejętnie toczyć na maszynie CNC
Dwukolorowa – matowa i frezowana
Nadanie różnorakich kształtów w odlewie ze stopów lekkich to dziś za mało, by uwieść kierowcę. Dlaczego laser nadaje ostatni sznyt? Obróbka laserem wiąże się z wyższymi kosztami inwestycyjnymi, ale pozwala na uzyskanie wyjątkowych rezultatów. Efekt ciemniejszych, bo potraktowanych laserem zewnętrznych krawędzi ramion wygląda zjawiskowo, ale wypukłe logo na rantach to już prawdziwa zagwozdka, gdy pomyśleć o zabiegach refinish. Takie modele CH, CH-R czy klasyczne kute LM – praktycznie cała seria Performance-line firmy BBS jest produkowana metodą flow forming i skrywa na obręczy napisy nanoszone laserowo. Bez zaangażowania maszyn CNC się nie obejdzie, gdy wziąć na warsztat taką 20-calową obręcz koła ze stopów lekkich M Performance w stylistyce Double Spoke 624 M Bicolor. Odtworzenie logo „BMW M” to robota najwyższych lotów.
Jakby tego było mało, receptury lakierów stanowią tajemnicę producentów felg. Wyzwaniem dla kolorystów będzie przywrócenie estetyki takiej np. 5-ramiennej obręczy Ronal R69, która oferowana jest w czterech wersjach wykończenia powierzchni. Kierowcy mogą wybierać pomiędzy klasyczną wersją Jetblack-mat, szlachetnym wykonaniem Platinum silver, kolorowym wariantem Jetblack z czerwonym obrzeżem, a także nową, innowacyjną powierzchnią Magnetic grey.
Do zabiegów refinish wykorzystuje się powłoki i materiały lakiernicze renomowanych producentów, by wspomnieć marki Lankwitzer i Tiger. Na marginesie wiodącego portfolio produkują takie także inne firmy, np. Kabe.
– Przyznajmy od razu, renowacja felg to bardzo wymagający i trzeba przyznać bardzo niszowy biznes, skoro dużo większe zamówienia generują w Polsce producenci rowerów – przybliża sytuację na rynku Arkadiusz Jankowski, key account manager Farby Kabe Polska Sp. z o.o. – Lakierujący obręcze słusznie utyskują, że zdecydowanie mniejsza jest dostępność kolorów. Uzyskanie satysfakcjonujących odcieni wynika z ograniczenia wzornika RAL K7. Toż to raptem 200 kolorów.
Kabe jest dostawcą materiałów lakierniczych dla Ronala. Z uzyskanych informacji wynika, że dla interesujących nas produktów zaleca podkład epoksydowy matowy 10 z dodatkiem antygazującym w kolorze RAL 9005, 7043, 7035, 9010. Ten gwarantuje doskonałą wydajność i rozlewność, a co za tym idzie – spełnia także funkcje (oprócz zabezpieczenia antykorozyjnego) uszczelniające i korygujące. W kartach technicznych znajdziemy informację, że do aplikacji można używać wszystkich popularnych urządzeń elektrostatycznych. Lepsze wyniki odnośnie do odgazowania obiektu uzyskuje się, kiedy proszkowa warstwa podkładowa jest utwardzana przed nałożeniem powłoki kryjącej. Aby uniknąć uszkodzenia powierzchni, zaleca się nie mieszać tego typu farby proszkowej z innymi farbami proszkowymi.
Komentarze (0)