
Od torów wyścigowych po drogi – Goodyear świętuje 45-lecie serii Eagle, której najnowszym rozdziałem jest opona Eagle F1 Asymmetric 6 stworzona z myślą o wymaganiach współczesnej motoryzacji. Legendarna seria, zapoczątkowana przez sukcesy na torach Formuły 1 i wybierana przez miliony kierowców, znajduje zastosowanie w szerokiej gamie aut, od elektrycznych, przez sportowe po luksusowe. Niezmiennie od dekad oferuje to, czego kierowcy oczekują: znakomite osiągi, pewność prowadzenia i doskonałą przyczepność.
Historia opon Eagle to opowieść o innowacjach, sportowej tradycji i technologii przenoszonej z toru wyścigowego na drogi. To również lista najciekawszych aut ostatniego półwiecza, które opuszczały salony fabrycznie wyposażone
w ogumienie z logo Goodyear Eagle.
„Wygraj w niedzielę, sprzedaj w poniedziałek”
Nazwa „Eagle” jest nierozłącznie kojarzona ze sportami motorowymi, podobnie jak sama marka Goodyear, a wszystko za sprawą jej regularnej obecności na oponach wyścigowych, tuż obok logo producenta. Choć Goodyear okazjonalnie używał tej nazwy już wcześniej, przełom nastąpił w 1980 roku. Wówczas firma znacząco zwiększyła inwestycje, by stać się liderem w segmencie opon o wysokich osiągach, przenosząc technologie i doświadczenia z torów wyścigowych do produktów konsumenckich. Aby podkreślić związek między torem a drogą, Goodyear zdecydował się sygnować zarówno opony wyścigowe, jak i opony drogowe o ultra wysokich osiągach tą samą nazwą – Goodyear Eagle.
W materiałach prasowych z tamtego okresu firma przyznawała, że „opony nie mają seksapilu”. Dlatego oferowanie kierowcom ogumienia wybieranego przez ich idoli – takich jak Andretti, Earnhardt, Senna, Prost, Foyt, Unser czy Petty – było sposobem na zmianę tego postrzegania. Dzięki jednej nazwie, która symbolizowała wspólne DNA opon wyścigowych i drogowych, nowe wyczynowe modele drogowe Goodyear Eagle zdobyły równie dużą popularność, co ich torowe odpowiedniki.
Pierwsza oficjalna opona drogowa z linii Eagle trafiła na amerykański rynek w 1981 roku. Niedługo później zadebiutował model Eagle VR50, odpowiadający na bardziej wymagające, europejskie standardy prędkości. Oznaczenie „VR” (od „V-rated”) informowało, że opona spełnia najwyższe wówczas normy prędkości dopuszczalne w Europie, pozwalając na jazdę z prędkością do 209 km/h.
Komentarze (0)