Na stronach Rządowego centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Gdyby wprowadzić zakaz pracy, jeśli w pomieszczeniu temperatura przekroczy 35 stopni, niektóre procesy technologiczne jak np. wulkanizacja gumy, nie będą mogły się odbywać.
Resort pracy skierował do konsultacji projekt rozporządzenia w którym zobowiązano pracodawców do czasowego wstrzymania wykonywania pracy, jeśli pomimo zastosowania rozwiązań technicznych temperatura w pomieszczeniu pracy przekroczy 35°C, a przy pracy na otwartej przestrzeni 32°C, przy czym w przypadku pracy na otwartej przestrzeni konieczność czasowego wstrzymania pracy dotyczyć będzie jedynie ciężkich prac fizycznych. Celem nowelizacji jest uregulowanie pracy w wysokich temperaturach.
Dotychczas obowiązujące rozporządzenie o bhp nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia w pomieszczeniach pracy temperatury odpowiedniej do rodzaju wykonywanej pracy (metod pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania) nie niższej niż 14 °C – chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają. Natomiast w pomieszczeniach pracy, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna i w pomieszczeniach biurowych, temperatura nie może być niższa niż 18 °C. Należy w tym miejscu podkreślić, że obowiązujące przepisy wskazują minimalną temperaturę w miejscu pracy, natomiast nie określają temperatury maksymalnej – podkreślają autorzy projektu noweli przepisów w swoim uzasadnieniu.
Od kilku dni organizacje branżowe ostrzegają, że proponowany zmiany stanowią zagrożenie dla wielu czynności wykonywanych w branży oponiarskiej w Polsce. Najbardziej kontrowersyjnie brzmi proponowany zapis: „jeśli pomimo zastosowania rozwiązań technicznych temperatura w pomieszczeniu pracy przekroczy 35°C, wówczas żadna praca w pomieszczeniu pracy nie będzie mogła być wykonywana”. Gdyby wprowadzić takie zapisy, wiele fabryk produkujących opony i wyroby gumowe będzie musiało podjąć radykalne kroki – włącznie z wygaszaniem produkcji!
Uregulowanie maksymalnej temperatury
Projekt ma na celu uregulowanie maksymalnej temperatury zarówno w pomieszczeniu pracy, jak i przy pracy wykonywanej na otwartej przestrzeni, w stosunku do których konieczne jest zapewnienie odpowiednich rozwiązań dla pracowników lub zatrzymanie pracy. Obecnie w przepisach bhp nie ma określonej maksymalnej temperatury, w której może być wykonywana praca.
Komentarze (0)