Warto wiedzieć

ponad rok temu  29.09.2022, ~ Michał Żak   Czas czytania 4 minuty

Strona 1 z 3

Łożyska kół bardzo często są zintegrowane z piastą pojazdu. Niestety ich wymiana potrafi być nieraz czasochłonna i kosztowna. Dlatego ELIT – dystrybutor części zamiennych i organizator sieci warsztatowych - poleca markowe łożyska FAG, które po montażu będą służyły znacznie dłużej, a ryzyko reklamacji ograniczy się do minimum.

W dzisiejszych czasach każdy szuka oszczędności. Eksperci z ELIT podpowiadają, jak robić to najbardziej efektywnie. W przypadku łożysk samochodowych kluczami do sukcesu są: skuteczna diagnostyka, wybór trwałych części zamiennych oraz prawidłowy montaż.

Szumi, ale gdzie?

Pozory mylą. Podczas diagnostyki łożysk należy zawsze dokładnie upewnić się, że przypuszczenia co do zużycia danego łożyska są słuszne. Nawet najlepsi mechanicy potrafią czasem zasugerować się błędnym zleceniem klienta i wymieniają nie to łożysko, które trzeba.

Tu kilka sugestii:

● Hałas podczas skrętu w lewo oznacza zużycie prawego przedniego łożyska, a hałas podczas skrętu w prawo – lewego przedniego

● Hałas łożysk tylnych słyszalny jest zwykle cały czas, ale zawsze należy upewnić się, że nie pochodzi on od ogumienia.

● Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy „osłuchać” łożyska na podnośniku. Ważne jednak, by podczas tej czynności w warsztacie panowała cisza – nie wolno zapominać o wyciszeniu muzyki.

● Warto także zajrzeć w okolice łożysk – ślady korozji lub wyrzuconego smaru także mogą wskazywać na zużyty element.

● Ważnym punktem kontroli stanu łożysk jest ocena ich luzu. Wymaga to oczywiście podniesienia samochodu oraz poruszania kołami w różnych płaszczyznach. Poruszamy kołem, chwytając go w różnych pozycjach „na godzinie 9.15” oraz „12.30”. Należy mieć jednak na uwadze, że przy tej okazji wyczuwalne będą także luzy w układzie kierowniczym i zawieszeniu.

Inne usterki łożysk

Wiele współczesnych łożysk ma wbudowany pierścień magnetyczny współpracujący m.in. z układem ABS. To bardzo wytrzymały element, ale oczywiście może dojść do jego uszkodzenia. Warto o tym pamiętać, kiedy na desce rozdzielczej zapala się kontrolka niesprawności lub układ działa, ale nie tak jak powinien. Oczywiście nikt nie będzie profilaktycznie wymieniał wszystkich łożysk, żeby wyeliminować jakąś potencjalną przyczynę awarii. Sygnalizujemy jedynie problem, żeby w niektórych „dziwnych” przypadkach wziąć go pod uwagę.Dość częstym przypadkiem warsztatowym jest awaria układu ABS po wymianie łożyska. Zazwyczaj w takim przypadku podejrzewa się uszkodzenie czujnika ABS podczas wymiany, albo … odwrotny montaż łożyska, czyli pierścieniem ABS w drugą stronę.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony