ReklamaB1 ŚO - automechanika 2024 Mirek

Ogumienie

TARGI

Zagraniczne

10 miesięcy temu  05.09.2023, ~ Michał Żak   Czas czytania 4 minuty

Strona 2 z 3

- Uważamy, że ważne jest, aby spojrzeć na efektywność energetyczną opon jako całość. Obejmuje to swobodne toczenie, a także hamowanie i przyspieszanie. Rezultatem jest nawet o 10% wyższa efektywność energetyczna przy tych samych poziomach oporu toczenia - wyjaśnia Kreipe.

Opona Conti CityPlus bazuje na serii opon Continental EcoContact 6. Została ona specjalnie zaprojektowana, aby zapewnić wysokie przebiegi i niskie opory toczenia. Aby osiągnąć wyższą ogólną efektywność energetyczną, koncepcyjna opona zawiera szereg modyfikacji stworzonych w celu zmniejszenia deformacji opony podczas hamowania i przyspieszania. Obejmują one specjalnie zaprojektowany wzór bieżnika, nowo skonstruowany karkas i zmodyfikowaną mieszankę gumową. Pas bieżnika ma specjalny wzór w kształcie litery V, który tworzy sztywniejszą strukturę wzoru. Ponadto, nowa metoda konstrukcyjna skutkuje sztywniejszym karkasem, który zmniejsza deformację opony. Specjalny system wypełniaczy i zoptymalizowana sieć polimerów w mieszance gumowej również przyczyniają się do wysokiej ogólnej efektywności energetycznej opony.

Opracowując energooszczędne opony, inżynierowie i eksperci ds. materiałów koncentrowali się do tej pory na optymalizacji oporów toczenia podczas swobodnego toczenia ze stałą prędkością. Podejście to umożliwiło firmie Continental zminimalizowanie oporów toczenia opon do samochodów osobowych znajdujących się w jej portfolio o średnio 25% w ciągu ostatniej dekady.

Kolejne nowości

Wraz z modelem UltraContact NXT, Continental prezentuje podczas targów również najbardziej zrównoważoną seryjnie wytwarzaną oponę. Produkcja rozpoczęła się w lipcu tego roku w fabryce Continental w Lousado w Portugalii. Dostępnych będzie łącznie 19 rozmiarów ogumienia. Dzięki 65% udziału materiałów odnawialnych, pochodzących z recyklingu i posiadających certyfikat bilansu masy, opona łączy w sobie wysoki udział zrównoważonych materiałów z maksymalnym bezpieczeństwem i wydajnością. Udział materiałów odnawialnych wynosi aż 32%. Obejmuje on, przykładowo, żywice oparte na materiałach odpadowych z przemysłu papierniczego i drzewnego, a także krzemian z popiołu z łusek ryżu. Materiały pochodzące z recyklingu, takie jak włókna poliestrowe wykonane z przetworzonych butelek PET w technologii ContiRe.Tex, stanowią do 5% udziału. Ponadto Continental wykorzystuje do 28% materiałów z certyfikatem bilansu masowego ISCC PLUS z surowców pochodzenia biologicznego, biocyrkularnych i/lub cyrkularnych.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony