ReklamaB1 ŚO - sailun-tyres 04.09-04.10 Mirek

Warto wiedzieć

Wydarzenia

ponad rok temu  19.06.2019, ~ Administrator   Czas czytania 4 minuty

Strona 2 z 2

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiedział, że Polska i inne kraje UE, które są przeciwne przyjęciu Pakietu Mobilności w kształcie zaproponowanym w kwietniu przez Parlament Europejski, będą starały się go zablokować. Głównym celem jest to, by unijne regulacje nie wprowadzały protekcjonistycznych praktyk i były korzystne dla przedsiębiorców w transporcie międzynarodowym. Nowe procedury legislacyjne, niezrozumiałe i zawiłe, spowodują wzrost kosztów prowadzenia działalności, a tym samym upadek mniejszych biznesów.

Brak wykwalifikowanych pracowników

Rynek TSL szacuje, że w ciągu czterech lat liczba kierowców samochodów ciężarowych powinna wzrosnąć do ponad 800 tysięcy, a zawodowych kierowców w przewozach osób i rzeczy łącznie do ponad 900 tysięcy osób. Tymczasem tendencja jest odwrotna, zwiększa się liczba kierowców odchodzących z zawodu. Firma PwC oraz Związkiem Pracodawców Transport Logistyka Polska – organizacją zrzeszającą pracodawców firm transportowo-logistycznych już trzy lata temu szacowały deficyt kierowców na 100-110 tys.3 Z badania wynika, że rocznie z zawodu odchodzi około 25 tys. kierowców. Analizy wskazują na duże braki kierowców na terenie całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem zachodniej części kraju. W 99 proc. firm przewozowych brakuje przynajmniej jednego pracownika z uprawnieniami do prowadzenia pojazdu4.

- Przedsiębiorcy z branży TSL muszą wręcz walczyć o swoich pracowników zapewniając im jak najlepsze warunki. Braki kadrowe wiążą się z dodatkowymi kosztami. Koszt jednodniowego przestoju samochodu ciężarowego może sięgać nawet 650 EUR5, dlatego firmy transportowe prognozują wzrost cen za świadczone usługi - komentuje Alexander Beresford.

Ponad 38 proc. przewoźników ocenia, że w relacji do ubiegłego roku liczba upadłości w branży transportowej już wzrosła (roku temu tak samo odpowiadało 18,3 proc.), a 46,7 proc. badanych jest zdania, że firm wycofujących się z rynku transportowego w całym 2019 roku będzie jeszcze więcej6 

1 Badanie Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców

2 Badanie Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców

3 PwC oraz TLP „Rynek pracy kierowców w Polsce”

4 Barometr Zawodów 2019

5 Europejskie Badanie Transportu Drogowego 2018 "Dostępność, Stawki & Technologia"

6 Instytut Keralla Research „Finanse, inwestycje, trendy branży transportowej w 2019 roku”

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony