Ogumienie

Transport

Pojazdy użytkowe

ponad rok temu  30.08.2017, ~ Administrator   Czas czytania 4 minuty

Strona 1 z 2

Jeżdżą „na styk”, od załadunku do rozładunku. Godzinami szukają miejsca postojowego lub czekają na załadunek. Robią dłuższe przerwy, gdy nie jest to konieczne, potem pół godziny przed miejscem docelowym muszą zjechać na parking. Jak planować czas jazdy i odpoczynku kierowców, by ich praca była efektywna? Z pomocą przychodzą przepisy prawa i nowoczesne technologie.

Wykorzystuj przepisy

Nieznajomość prawa szkodzi, a w przypadku rozliczania czasu pracy kierowców po prostu się nie opłaca. Właściciel firmy transportowej musi mieć przepisy w małym palcu. - Dla przykładu: jeśli wiemy, że dwa razy w tygodniu można wydłużyć czas jazdy kierowcy z 9 do 10 godzin, to trasę zaplanujemy zdecydowanie bardziej elastycznie i wykorzystamy czas przejazdu w całości – zauważa Tomasz Szerszeń z kancelarii transportowej ITD-PIP.

– Podam jeszcze inny przykład: mało kto wie, że odpoczynek dobowy można skrócić z 11 do 9 godzin trzy razy po każdym odpoczynku tygodniowym, a nie tylko trzy razy w jednym tygodniu. Jeśli orientujemy się w przepisach i potrafimy je prawidłowo interpretować, to całkowicie legalnie można zaoszczędzić całkiem dużo czasu pracy kierowców – dodaje.

Działaj w czasie rzeczywistym

Kierowca w trasie nie zawsze jest w stanie prawidłowo przeanalizować czas swojej pracy i określić, kiedy i jakie odcinki trasy może pokonać.

– Zdarza się, że robi dłuższe przerwy, gdy mógłby spokojnie jechać, a później pół godziny przed miejscem docelowym zgodnie z przepisami musi zjechać na parking. Takich sytuacji można uniknąć. Kluczem jest oczywiście umiejętność obsługi cyfrowych tachografów, które posiadają rozbudowane funkcje. Warto jednak korzystać również z innych nowoczesnych technologii wspierających pracę kierowcy – podkreśla Tomasz Szerszeń.

Przewoźnicy coraz częściej udostępniają kierowcom rozwiązania IT, których podstawowym zadaniem jest efektywne rozliczanie czasu pracy, ale pomagają też sprawnie i na bieżąco rozstrzygać tego rodzaju wątpliwości. Wśród najnowszych rozwiązań IT dla branży transportowej jest m. in. TachoDroid -  pierwsza w Polsce i najpopularniejsza aplikacja na smartfonie, spełniająca funkcję czytnika tachografów cyfrowych oraz kart kierowców.

– Odczyt karty trwa tylko kilkanaście sekund, a pełny odczyt tachografu kilka minut. Dzięki aplikacji kierowca w dowolnym momencie może przekazać informację online do swojej firmy, co pozwala od razu wyjaśnić, jak długo może jeszcze jechać – mówi Tomasz Szerszeń.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony