Ogumienie

Opony

Opony ciężarowe

Transport

11 dni temu  21.03.2025, ~ Michał Żak   Czas czytania 6 minut

Strona 2 z 3

- Coraz więcej przewoźników rozważa choćby częściową elektryfikację swojej floty, a program dofinansowania może przyspieszyć decyzje. W końcu jest do zgarnięcia sporo środków, po które warto się schylić. Rządowe subsydia mogą tutaj okazać się dla wielu firm nie do pogardzenia. Transportowcy nie mogą jednak zapominać o konieczności wysupłania wkładu własnego, to sporo pieniędzy – od 40% kosztów kwalifikowanych w przypadku małych firm, do nawet 70% w przypadku dużych przedsiębiorstw. Jest to więc okazja na wymianę taboru na nowoczesny, ale tylko dla firm, które mają wolne środki, dbają o płynność i korzystają z narzędzi, które ją zwiększają – zauważa Jerzy Dąbrowski, Członek Zarządu Finea, specjalizującej się w finansowaniu branży TSL.

Ów dylemat nie widzą producenci ogumienia, którzy nie od dziś inwestują w rozwój opon do ciężarówek elektrycznych. Niedawno Continental wprowadził na rynek Conti EfficientPro 5, którą przystosował do pojazdów użytkowych z napędem elektrycznym. Dzięki wyższemu indeksowi nośności oraz wzmocnionym warstwom opasania, opona HS5 zapewnia doskonałą stabilność, trwałość i bezpieczeństwo, nawet podczas przewożenia ciężkich ładunków. Z kolei Hankook rozpoczął prace związane z rozbudową europejskiego zakładu produkcyjnego w Rácalmás na Węgrzech. Do 2027 r. powstanie tam nowa linia produkcyjna opon do samochodów ciężarowych i autobusów, zaprojektowana pod kątem wydajności sięgającej 800.000 opon rocznie. W przyszłości nowy zakład będzie produkować wyroby premium marki Hankook do transportu dalekobieżnego i do zastosowań łączonych, SmartLine AL/DL 50 i SmartFlex AL/DL 51 oraz opony nowej serii e-SMART, zaprojektowanej specjalnie pod kątem elektrycznych pojazdów użytkowych. Nowa linia produkcyjna firmy Hankook pokryje zapotrzebowanie klientów w Europie na kolejne produkty do różnorodnych zastosowań – od transportu dalekobieżnego i regionalnego

4 mld zł na rozbudowę sieci ładowarek dużej mocy

Kuszące przy rozważaniu zakupu elektrycznej ciężarówki są korzyści z wykorzystywania takich pojazdów. Są to choćby niższe koszty eksploatacji, dostęp do stref niskoemisyjnych czy też zwolnienie z opłat drogowych w niektórych krajach np. w Niemczech czy Czechach. Komisja Europejska planuje jednak przedłużenie możliwości stosowania zwolnień z opłat drogowych dla elektrycznych ciężarówek po 2025 roku, co może zachęcić kolejne kraje do stosowania takich ulg. To wszystko może dać przewagę konkurencyjną. Dodatkowo coraz więcej firm zlecających transport oczekuje od swoich partnerów logistycznych obniżania śladu węglowego.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony