Ogumienie

Serwis ogumienia

6 dni temu  08.01.2025, ~ Michał Żak   Czas czytania 3 minuty

Strona 2 z 2

Dzięki hamulcowi elektromechanicznemu (EMB) jako kluczowemu elementowi technologii brake-by-wire, ZF tworzy fundamenty dla pojazdu definiowanego programowo, które doprowadzą do nowych funkcji i cech, z których wiele kładzie nacisk na bezpieczeństwo w równym stopniu, co na komfort jazdy. Jedną z takich funkcji badanych w ramach technologii by-wire jest zdolność pojazdu do autonomicznego hamowania i kierowania w sytuacji kolizji.

Hamulec elektromechaniczny ZF zapewnia najwyższą wydajność automatycznego hamowania awaryjnego, pełnego odzyskiwania energii i redundantnych opcji awaryjnych, aż do w pełni zautomatyzowanej jazdy w segmentach samochodów osobowych i lekkich ciężarówek.

Układ EMB firmy ZF znajduje się w centrum „suchego” układu hamulcowego, w którym płyn hamulcowy nie jest już wymagany. Ciśnienie hamowania nie jest zatem generowane przez ciśnienie płynów w układzie hydraulicznym, ale przez silniki elektryczne. Sygnały hamowania z pedału hamulca do silnika elektrycznego są również przesyłane wyłącznie elektrycznie, dlatego używa się określenia „suchy hamulec”.

EMB płynnie współpracuje ze zintegrowanym układem hamulcowym (IBC), niepróżniowym, w pełni zintegrowanym układem elektrohydraulicznym zapewniającym najwyższą skuteczność hamowania w automatycznym hamowaniu awaryjnym, pełną rekuperację energii i nadmiarowe opcje awaryjne, aż do w pełni zautomatyzowanej jazdy w segmentach samochodów osobowych i lekkich ciężarówek. „Hybrydowy” system składa się z układu elektrycznego na tylnej osi i hydraulicznego z przodu, z zaciskiem typu Colette firmy ZF, najczęściej montowanym zaciskiem pływającym na świecie. Jest on dostępny dla samochodów osobowych i lekkich pojazdów użytkowych w wersji jedno- i dwutłoczkowej, dzięki czemu jest ekonomiczny i wydajny pod względem emisji CO₂, a także stanowi wysokowydajne rozwiązanie dla wszystkich układów napędowych, w tym pojazdów elektrycznych i hybrydowych.

Elektryczna przekładnia kierownicza RCB EPS (Recirculating Ball Steering Electric Power Steering) to zasilana elektrycznie przekładnia 48 V, która została zaprojektowana w celu zastąpienia obecnych zastosowań hydraulicznych. Umożliwia korzystanie z funkcji ADAS, a także poprawia wyczucie i wydajność układu kierowniczego. RCB EPS obsługuje funkcje ADAS do poziomu 2/2+ i może być dostosowany do wyższych poziomów AD. Jest to zintegrowana jednostka, która obniża koszty montażu pojazdu, jednocześnie zmniejszając emisję CO₂.

Fot. ZF

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony