Efekt domina z dofinansowaniem UE
VTI jest jednym z dziesięciu partnerów w projekcie LEON-T. Inni szwedzcy partnerzy to firmy Euroturbine, Hansson, Lightness by Design i Uniwersytet w Göteborgu. Konsorcjum projektu wygrało pomimo najsilniejszej możliwej konkurencji, mianowicie w konkurencji z ETRMA, Europejskim Stowarzyszeniem Producentów Opon i Gumy. Swoją drogową, firmy oponiarskie zrzeszone w ETRMA uznały, że redukcja hałasu takich opon ciężarowych o 6 dB(A) nie jest możliwa.
- Komercjalizacja produktu będzie wymagała znacznych zasobów, których oczywiście nie ma w indywidualnych projektach badawczych tego typu, więc ważne prace będą musiały być kontynuowane przez przemysł oponiarski - zastrzega Ulf Sandberg.
- Firmy oponiarskie do tej pory nie wykazały zainteresowania taka oponą, ponieważ prawie wszystkie ich fabryki i wszystko, co robią dzisiaj, stałoby się przestarzałe, z wyjątkiem rozwoju bieżników.
Koncepcja opony w projekcie LEON-T
Od środka opona bezpowietrzna składa się z centralnej obręczy ze stalowymi szprychami połączonymi z pasem i gumowym bieżnikiem. Elastyczność szprych działa jak sprężyny, których właściwości przenoszą siły obciążenia na pas z materiałów kompozytowych wykonanych z poliestru wzmocnionego włóknami. Firma Lightness by Design z siedzibą w Sztokholmie wniosła istotny wkład, pomagając Hansowi-Erikowi Hanssonowi obliczyć wytrzymałość różnych konstrukcji stalowych. Partnerem w pakiecie roboczym jest Applus+ IDIADA, duży hiszpański instytut testowania pojazdów i opon, który pomaga w symulacjach i modelowaniu. Stal na szprychy pochodzi z Ovako Sweden AB, a następnie jest przetwarzana przez Lesjöfors Bruk AB i ID Modeller AB. Innym uczestnikiem projektu jest chińska firma oponiarska Linglong, która dostarczyła gumę.
Fot. Ulf Sandberg/VTI
Komentarze (0)