Przełom w projektowaniu
Nowatorskie opony to czystsze powietrze i środowisko wolne od mikrodrobin plastiku. Aby zmniejszyć hałas drogowy, emisję cząstek stałych i zanieczyszczenie mikrodrobinami plastiku pochodzącymi z opon, zespół wspomnianego projektu finansowanego przez UE bada i rozwija nową zrównoważoną technologię opon.
Jak dowodzi badanie przeprowadzone przez The Pew Charitable Trusts, zużycie opon samochodowych odpowiada za dużą część zanieczyszczeń mikrodrobinami plastiku w morzach i oceanach. W wyniku ścierania się o nawierzchnię drogową i narażenia na warunki środowiskowe materiał opony ulega degradacji do postaci małych cząstek, które są przenoszone do środowiska przez powietrze lub deszcz.
Jednym z celów finansowanego przez UE projektu LEON-T jest lepsze poznanie mikrodrobin plastiku wytwarzanych przez opony.
- Zużycie opon uważa się za jedno z głównych źródeł emisji mikrodrobin plastiku. Staramy się oszacować transport i transformację cząstek zużytych opon w środowisku - mówi Juan J. García, koordynator projektu LEON-T.
Opony niepneumatyczne jako produkt bieżnikowany
Zespół LEON-T projektuje i testuje opony niepneumatyczne do pojazdów ciężarowych, gdyż tego rodzaju ogumienie powinno charakteryzować się mniejszym zużyciem. Głównym założeniem projektu jest jednak zbadanie emisji cząstek stałych i hałasu generowanego przez interakcję opony z nawierzchnią drogową, a aspekty te powinny także zostać uwzględnione w nowej technologii opon.
Pierwszy prototyp opony niepneumatycznej przeszedł pomyślnie test w pojeździe ciężarowym.
- Istnieje znaczny potencjał zmniejszenia oporów toczenia, a w naszym przekonaniu konstrukcja ta znacznie zmniejszy także emisję hałasu - twierdzi García.
W przyszłej produkcji komercyjnej taka opona niepneumatyczna powinna być równie trwała. Co najmniej tak trwała jak pneumatyczna ciężarówka. Przewiduje się, że będzie to produkt z regenerowanym bieżnikiem, który będzie potrzebował znacznie mniej gumy niż opony pneumatyczne!
Opona bieżnikowana to używana opona, która została naprawiona i poddana ponownej obróbce polegającej na nałożenie nowej warstwy bieżnika na jej powierzchnię.
Analiza interakcji między oponami a nawierzchnią
Dzięki symulatorom laboratoryjnym, technikom analitycznym i testom przeprowadzonym na prawdziwych drogach zespół ma zgromadzić obszerne informacje na temat zużycia takich opon. Co ciekawe, zespół LEON-T zbadał już potencjalny wpływ hałasu generowanego przez opony na stan układu sercowo-naczyniowego.
Komentarze (0)