- Byliśmy blisko za Yakopini i skończylibyśmy w podobnym czasie (w okolicach pozycji 11.), ale utknęliśmy. Dysponując napędem 4×4, możesz przejechać przez miękkie strefy, ale my nie mogliśmy i to jedyny błąd, jaki popełniliśmy. W najbliższych dniach będą niesamowite wydmy, a dzisiejszy dzień był dla nas dobrym poligonem. Najważniejsze dla mnie będzie, aby tam nie utknąć. To był bardzo długi i różnorodny etap. Samochód pracuje bardzo dobrze, z każdym dniem czuję się w nim coraz bardziej komfortowo, dzięki jutrzejszej przerwie, przygotujemy go na drugą część rajdu.
Zrównoważony samochód zespołu ASTARA
ASTARA TEAM jedzie obecnie w drugim Dakarze dwoma samochodami ASTARA 01 CONCEPT, prowadzonymi przez załogi: Laia Sanz – Maurizio Gerini i Carlos Checa – Marc Solà. Wcześniej z powodu wypadku na pierwszym etapie wycofała się załoga Óscar Fuertes – Diego Vallejo.
Przemyślany projekt tego samochodu, wykorzystujący niską masę i syntetyczne paliwo jako źródło zasilania, sprawia, że jest to najbardziej zrównoważona koncepcja, mogąca rywalizować o najwyższe pozycje w takim rajdzie jak Dakar, gdzie niezbędny jest wysoki wydatek mocy i duża autonomia. ASTARA 01 CONCEPT to buggy z napędem na jedną oś, reprezentujący kategorię T1.3. Przy wadze zaledwie 1590 kg bez ładunku jest najlżejszym samochodem w swojej klasie. Jego sprawność wynika z niewielkiej wagi, prostoty i wytrzymałości mechanicznej.
Jest to ewolucja zeszłorocznego modelu Century Racing CR6, który dostosowano do ekologicznego paliwa jako źródła zasilania. Poza bardzo niskim poziomem emisji dwutlenku węgla podczas spalania e-paliwa, napęd ma wiele innych walorów: wytrzymałość, moc (283 kW, 380 KM) i potężny moment obrotowy, dostarczany w szerokim zakresie obrotów (maksymalnie 720 Nm przy 2900 obr/min). To kluczowe cechy, pozwalające zmierzyć się z trudną trasą i wydmami Dakaru. ASTARA 01 CONCEPT jest w stanie przyspieszyć od 0 do 100 km/h w mniej niż 6 sekund, a jej prędkość maksymalna jest ograniczona do 170 km/h zgodnie z regulaminem Dakaru, jednak po zdjęciu ograniczeń mogłaby przekraczać w terenie 225 km/h.
Dlaczego e-paliwo jest najlepszym rozwiązaniem na Dakarze
Drugi rok z rzędu ZESPÓŁ ASTARA zdecydował się na zasilanie modelu ASTARA 01 e-paliwem. W imprezie takiej, jak Dakar ukończenie każdego etapu wymaga ogromnej energii ze względu długie odcinki wymagające od samochodów niezwykłej wytrzymałości. E-paliwo jako źródło zasilania dysponuje największą gęstością energetyczną ze wszystkich systemów magazynowania energii, wykorzystanych w Dakarze: 10,752 kWh na litr.
To najbardziej skondensowany, najlżejszy w transporcie magazyn energii: ASTARA 01 CONCEPT jest w stanie zatankować do pełna e-paliwo o równowartości 3870 kWh, ważące tylko około 400 kilogramów. Samochód elektryczny do zmagazynowania takiej samą ilość energii, potrzebowałby akumulatorów ważących ponad 22 tony (o gęstości energii 0,17 kWh na kilogram), co jest niewykonalne.
Fot. Astara
Komentarze (0)