ReklamaB1 ŚO - nexentire 05.04-31.12 Piotr

Ogumienie

Serwis ogumienia

ponad rok temu  02.08.2021, ~ Administrator   Czas czytania 3 minuty

Strona 2 z 2

Mimo to, trzeba pamiętać, że opony nie są identyczne, a każda z nich ma najcięższy punkt, często zaznaczany na boku przez producenta, by ułatwić pierwszy montaż.

Porządek i ciśnienie

Powszechnie spotykanym źródłem drgań w pojeździe jest stan opon spowodowany zanieczyszczeniami, nierównomiernym zużyciem czy niewłaściwą ich eksploatacją. Wobec tego, warto dokonać przeglądu ogumienia, ponieważ część zanieczyszczeń, np. błoto, piach i kamyczki jesteśmy w stanie usunąć we własnym zakresie.

Nie należy zapominać o odpowiednim ciśnieniu w oponach, które gwarantuje bezpieczeństwo i komfort. Słabo napompowane opony generują wibracje w trakcie jazdy. Prawidłowa, wskazana przez producenta wartość ciśnienia znajduje się w instrukcji obsługi, naklejce na słupku przy drzwiach pojazdu, klapce wlewu paliwa lub tabliczce znamionowej przy kole zapasowym. Warto pamiętać, że pomiaru należy dokonywać na zimnym ogumieniu lub jeździe nie dłuższej niż 2 km.

Uszkodzenia opon

Ogumienie jest jedynym elementem samochodu mającym kontakt z nawierzchnią, dlatego niezwykle ważny jest ich stan i ewentualne uszkodzenia. Warto sprawdzić opony, czy nie posiadają pęknięć lub wybrzuszeń, które są przyczynami wystąpienia wibracji. Szczególnie uszkodzenia w części czołowej, czyli bieżnika lub barkowej mają bezpośrednie przełożenie na drgania. W przypadku usterek ściany bocznej oponę należy wymienić na nową, podobnie, gdy głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm. Uszkodzona opona może pęknąć w czasie jazdy i doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
do góry strony