Ogumienie

wczoraj  03.04.2025, ~ Administrator   Czas czytania 5

Strona 2 z 3

Eagle VR50 wyróżniała się kierunkowym bieżnikiem o nazwie „gatorback”, inspirowanym technologią opon F1 przeznaczonych na mokrą nawierzchnię. To efekt wspólnej pracy zespołów Goodyeara z USA i Niemiec, które opracowały oponę gotową na niemieckie autostrady bez ograniczeń prędkości. Po debiucie w USA model ten trafił na wyposażenie fabryczne takich ikon motoryzacji jak Chevrolet Corvette czy Pontiac Firebird Trans Am.

Z czasem nazwa Eagle zaczęła pojawiać się na kolejnych modelach opon wyczynowych, budując markę odwołującą się do sportowego dziedzictwa Goodyeara. Eagle GT trafiła do wehikułu czasu Doca Browna w kultowym „Powrocie do przyszłości”, Eagle ST była częstym wyborem dla muscle carów, a Eagle NCT – dla luksusowych aut.

Prawdziwa legenda narodziła się jednak w 1993 roku. Nazwać oponę imieniem samochodu to jedno, ale utrzymać tę nazwę na milionach sprzedawanych sztuk przez ponad 30 lat, to dowód na jej wyjątkową pozycję na rynku.

Eagle F1: ku wyższym osiągom

W 1992 roku McLaren zaprezentował światu model McLaren F1 – najszybszy wówczas samochód produkcyjny na świecie, który osiągnął rekordową prędkość 386,4 km/h, co zostało oficjalnie potwierdzone wpisem do Księgi Rekordów Guinnessa. Aby sprostać wymaganiom tej inżynieryjnej legendy, Goodyear stworzył dedykowaną oponę: Eagle F1.

Już na etapie projektu brytyjski producent podkreślał, jak ważną rolę w konstrukcji auta odgrywa ogumienie. - Od samego początku opona była traktowana jako integralna część zawieszenia, decydująca dla prowadzenia i komfortu. Liczyły się waga, bezpieczeństwo, hałas i osiągi - czytamy w archiwalnym komunikacie prasowym McLarena1.

Sukces wcześniejszego modelu Eagle VR50, z charakterystycznym kierunkowym bieżnikiem, oferującego dobre właściwości jezdne na suchej nawierzchni i przyczepność na mokrej nawierzchni, stał się inspiracją do rozwinięcia nowej generacji opon drogowych.  W 1994 roku wprowadzono na rynek model Eagle F1 GS-D2 (Grand Sport - Directional), a następnie GS-D3 w 2000 roku. Kierunkowe wzory bieżnika dominowały w projektach Goodyeara aż do 2007 roku, kiedy to na rynek trafiła nowa generacja opon – Eagle F1 Asymmetric.

Wraz ze wzrostem masy, mocy i rozmiarów obręczy samochodów o wysokich osiągach, przed inżynierami Goodyeara stanęło nowe wyzwanie: stworzyć oponę, która sprosta większym obciążeniom dynamicznym. Odpowiedzią była nowa konstrukcja z wzmocnionym barkiem oraz asymetrycznym bieżnikiem. Dzięki temu udało się poprawić przyczepność i precyzję prowadzenia na suchej nawierzchni bez uszczerbku dla słynnych osiągów poprzedniej opony  na mokrej nawierzchni.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony