
Eagle VR50 wyróżniała się kierunkowym bieżnikiem o nazwie „gatorback”, inspirowanym technologią opon F1 przeznaczonych na mokrą nawierzchnię. To efekt wspólnej pracy zespołów Goodyeara z USA i Niemiec, które opracowały oponę gotową na niemieckie autostrady bez ograniczeń prędkości. Po debiucie w USA model ten trafił na wyposażenie fabryczne takich ikon motoryzacji jak Chevrolet Corvette czy Pontiac Firebird Trans Am.
Z czasem nazwa Eagle zaczęła pojawiać się na kolejnych modelach opon wyczynowych, budując markę odwołującą się do sportowego dziedzictwa Goodyeara. Eagle GT trafiła do wehikułu czasu Doca Browna w kultowym „Powrocie do przyszłości”, Eagle ST była częstym wyborem dla muscle carów, a Eagle NCT – dla luksusowych aut.
Prawdziwa legenda narodziła się jednak w 1993 roku. Nazwać oponę imieniem samochodu to jedno, ale utrzymać tę nazwę na milionach sprzedawanych sztuk przez ponad 30 lat, to dowód na jej wyjątkową pozycję na rynku.
Eagle F1: ku wyższym osiągom
W 1992 roku McLaren zaprezentował światu model McLaren F1 – najszybszy wówczas samochód produkcyjny na świecie, który osiągnął rekordową prędkość 386,4 km/h, co zostało oficjalnie potwierdzone wpisem do Księgi Rekordów Guinnessa. Aby sprostać wymaganiom tej inżynieryjnej legendy, Goodyear stworzył dedykowaną oponę: Eagle F1.
Już na etapie projektu brytyjski producent podkreślał, jak ważną rolę w konstrukcji auta odgrywa ogumienie. - Od samego początku opona była traktowana jako integralna część zawieszenia, decydująca dla prowadzenia i komfortu. Liczyły się waga, bezpieczeństwo, hałas i osiągi - czytamy w archiwalnym komunikacie prasowym McLarena1.
Sukces wcześniejszego modelu Eagle VR50, z charakterystycznym kierunkowym bieżnikiem, oferującego dobre właściwości jezdne na suchej nawierzchni i przyczepność na mokrej nawierzchni, stał się inspiracją do rozwinięcia nowej generacji opon drogowych. W 1994 roku wprowadzono na rynek model Eagle F1 GS-D2 (Grand Sport - Directional), a następnie GS-D3 w 2000 roku. Kierunkowe wzory bieżnika dominowały w projektach Goodyeara aż do 2007 roku, kiedy to na rynek trafiła nowa generacja opon – Eagle F1 Asymmetric.
Wraz ze wzrostem masy, mocy i rozmiarów obręczy samochodów o wysokich osiągach, przed inżynierami Goodyeara stanęło nowe wyzwanie: stworzyć oponę, która sprosta większym obciążeniom dynamicznym. Odpowiedzią była nowa konstrukcja z wzmocnionym barkiem oraz asymetrycznym bieżnikiem. Dzięki temu udało się poprawić przyczepność i precyzję prowadzenia na suchej nawierzchni bez uszczerbku dla słynnych osiągów poprzedniej opony na mokrej nawierzchni.
Komentarze (0)