
Premio od początku stawiało na kompleksowość usług, łącząc serwis ogumienia z mechaniką. Czy przewiduje Pan dalsze poszerzanie oferty serwisowej? A może obrany zostanie jeszcze inny kierunek? Jakie obecnie trendy kształtują rozwój warsztatów?
Na skutek unijnych regulacji prawnych, wymuszających ograniczenia emisji CO2, elektryfikacja branży motoryzacyjnej jest w ostatnich latach języczkiem u wagi. Wraz ze wzrostem liczby pojazdów elektrycznych i hybrydowych będziemy oferować specjalistyczne usługi związane z diagnostyką, naprawą i konserwacją tego typu pojazdów. Obsługa samochodów elektrycznych to niewątpliwie lukratywny biznes również z punktu widzenia sprzedaży opon, usług montażu i depozytu. Na razie rynek ten jest jednak niszowy, a dynamika wzrostu w kolejnych latach będzie wolniejsza niż spodziewana. Oczywiście jako sieć przygotowujemy się do tego, inwestując w wyposażenie, programy szkoleniowe oraz spełnianie niezbędnych wymogów BHP i ppoż.
Natomiast w naszej ofercie dla flot samochodów ciężarowych, poza kontynuacją usług mobilnych, można spodziewać się dalszego rozwoju usług z zakresu monitorowania kół pojazdów celem optymalizacji kosztów floty. Rewolucyjną zmianą może stać się subskrypcyjna usługa TaaS (Tire-as-a-Service), która ma szansę pojawić się w naszej ofercie już wkrótce, a będzie dedykowana flotom samochodów ciężarowych i dostawczych. Dzięki wykorzystaniu technologii predykcyjnych łączących czujniki pomiarowe z zaawansowanymi algorytmami, automatycznymi systemami pompowania opon i responsywną siecią serwisową rozwiązanie to pozwala na optymalizację kosztów własnych floty.
Priorytetem dla całej branży stają się zrównoważony rozwój i działania proekologiczne. Dlatego jednym z rozważanych kierunków rozwoju sieci Premio jest wdrażanie zasad gospodarki obiegu zamkniętego, aby zminimalizować ilość odpadów, usprawnić recykling i umożliwić ponowne ich wykorzystanie.
Jak ocenia Pan obecny poziom świadomości Polaków w zakresie dbania o ogumienie i bezpieczeństwo na drodze?
O znaczącej poprawie bezpieczeństwa na polskich drogach świadczy nagroda przyznana Polsce w 2023 r. przez Europejską Radę Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) za zmniejszenie o niemal 50% liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w ciągu ostatnich 10 lat. To oczywiście efekt rozwoju infrastruktury, zaostrzenia przepisów, ale zapewne również większej świadomości Polaków w zakresie dbania o ogumienie.
Szacuje się, że 75% kierowców regularnie kontroluje stan techniczny swoich opon, a 80% w sezonie zimowym decyduje się na wymianę opon na zimowe lub całoroczne z homologacją zimową. O ile sytuacja istotnie się poprawia, o tyle nadal istnieje potrzeba edukacji i promowania dobrych praktyk, bo wciąż co najmniej 1 na 5 samochodów na polskich drogach zimową porą ma „letnią” drogę hamowania.
Komentarze (0)