ReklamaB1 ŚO - nexentire 05.04-31.12 Piotr

Ogumienie

Opony

Opony ciężarowe

6 dni temu  14.11.2024, ~ Michał Żak   Czas czytania 4 minuty

Strona 1 z 3

Brak dostępu do najnowszych informacji dotyczących, m.in. natężenia ruchu, zmiennych warunków atmosferycznych czy zdarzeń drogowych, takich jak korki czy wypadki znacznie utrudniał wybór najlepszej drogi, a także zwiększały ryzyko poruszania się po trasach nieprzeznaczony dla ciężarówek. Jak wygląda ten proces dzisiaj i czy nadal jest skomplikowany?

Dwa lata temu jedna z kampanii w Wielkiej Brytanii apelowała o większą ostrożność kierowców zawodowych i optymalny wybór trasy, który byłby dopasowany do specyfiki pojazdów. Dlaczego? W ciągu roku zniszczono tam ponad 1 800 mostów, a jeden z nich - Cambridgeshire - został uszkodzony przez pojazdy ciężarowe aż 33 razy.

W Polsce podobne sytuacje również się zdarzają. Powód? Nierzadko to po prostu brak podstawowych rozwiązań uwzględniających ograniczenia wysokościowe i tonażowe, ograniczenia prędkości ruchu i zakazy. Oszczędność na prostych i niezbędnych technologiach, może doprowadzić firmę do strat liczonych w setkach tysięcy, wynikających z uszkodzonych aut. Za pomocą jakich rozwiązań i map najlepiej planować trasy dla pojazdów ciężarowych i na jakie funkcje zwrócić uwagę?

Technologie w służbie bezpieczeństwa na drodze

Wyznaczanie trasy przejazdu ciężarówki może wydawać się stosunkowo prostą czynnością, jednak w rzeczywistości jest to złożony proces, który wymaga analizy wielu istotnych czynników. W czasach, gdy kierowcy korzystali jeszcze z papierowych map lub nawigacji działających offline, wybór trasy przejazdu często opierał się na wiedzy i doświadczeniu truckera lub jego dyspozytora. Brak dostępu do najnowszych informacji dotyczących, m.in. natężenia ruchu, zmiennych warunków atmosferycznych czy zdarzeń drogowych, takich jak korki czy wypadki znacznie utrudniał wybór najlepszej drogi, a także zwiększały ryzyko poruszania się po trasach nieprzeznaczony dla ciężarówek. Jak wygląda ten proces dzisiaj i czy nadal jest skomplikowany?

- Optymalizacja tras przejazdu osiągnęła wysoki poziom dzięki rozwojowi telematyki. Nowoczesne rozwiązania z tej dziedziny pozwalają nie tylko stale monitorować położenie ciężarówki, ale także nawigować pojazd w czasie rzeczywistym. Dzięki temu niespodziewane zdarzenia drogowe ani korki nie opóźnią dotarcia pojazdu do celu, ponieważ trasa przejazdu ciężarówki zostanie zaktualizowana, a najnowsze wskazówki trafią bezpośrednio do kierowcy wykonującego transport. Ponadto kompleksowa telematyka zwiększa bezpieczeństwo truckerów i innych uczestników ruchu, ponieważ uwzględnia, m.in. opłaty drogowe, ograniczenia tonażowe lub gabarytowe, a także klasy emisji spalin dopuszczalne w wybranej lokalizacji. To wszystko sprawia, że auto dotrze do celu najlepszą drogą w aktualnych warunkach, a kierowca i przewoźnik może uniknąć naruszania przepisów, prowadzących do niebezpiecznych zdarzeń i dotkliwych kar finansowych - zaznacza Krzysztof Manys, ekspert Inelo z Grupy Eurowag.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony