Sprzedaż opon na rynek do dystrybutorów wzrosła o 12 proc. r/r w III kw. br., w tym w największym segmencie opon do samochodów osobowych wzrosła o 9 proc., do SUV wzrosła o 33 proc., dostawczych - o 9 proc., do maszyn rolniczych - o 25 proc., przemysłowych - o 20 proc., zaś ciężarowych - o 1 proc., podał Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).
Spadki zanotowano jedynie w segmencie opon motocyklowych - o 15 proc., co może wiązać się z przesunięciem decyzji zakupowych na sezon wiosenny.
– Trzeci kwartał 2024 roku przyniósł wyraźne ożywienie w sprzedaży opon niemal we wszystkich segmentach rynku. Szczególnie optymistycznie wygląda dynamika wzrostu w sektorach rolniczym i przemysłowym. Jest to bardzo pozytywny sygnał, ponieważ opony stosowane w maszynach pracujących intensywnie wymagają najwyższej jakości, aby zapewnić trwałość i efektywność w długim okresie eksploatacji. Widzimy również odwrócenie trendu spadkowego sprzedaży opon do samochodów dostawczych – a ten segment zazwyczaj najpóźniej reaguje na zmiany rynkowe. Odpowiednia jakość opon ma tu kluczowe znaczenie – zarówno dla bezpieczeństwa, jak i dla efektywności kosztowej floty, która bardzo często pokonuje tysiące kilometrów miesięcznie – powiedziała prezes PZPO Anna Burakowska.
Z danych PZPO wynika też, że sprzedaż opon na rynek do dystrybutorów wzrosła o 4 proc. r/r w I-III kw. br., w tym w największym segmencie opon do samochodów osobowych wzrosła o 3 proc., a do SUV wzrosła o 16 proc. Największe wzrosty notowano w segmencie rolniczym (o 19 proc.) i przemysłowym (o 23 proc.), zaś spadki w segmentach: opon dostawczych – o 3 proc., ciężarowych – o 1 proc. i motocyklowych – o 2 proc.
– Wychodząc z niskiej bazy, widzimy wzrosty wolumenów w pierwszych trzech kwartałach 2024 r. Wyraźna poprawa nastąpiła w segmencie konsumenckim – głównie dzięki oponom całorocznym, ale w segmencie samochodów ciężarowych dynamika sprzedaży jest nadal ujemna. W tym samym okresie 2023 r. (w porównaniu z 2022 r.) wolumeny spadły o 8 proc. w przypadku opon konsumenckich i o 17 proc. w przypadku opon ciężarowych. Zarówno w segmencie konsumenckim, jak i ciężarowym nadal jesteśmy daleko od wolumenów sprzed pandemii: mniej odpowiednio o 6 proc. i 11 proc. w porównaniu z okresem trzech kwartałów 2019 r. Trendy w trzecim kwartale 2024 r. są pozytywne w porównaniu z III kw. 2023 r. we wszystkich segmentach produktowych, głównie ze względu na słabe wyniki w III kw. 2023 roku – podsumował sekretarz generalny Europejskiego Związku Producentów Opon i Gumy (ETRMA) Adam McCarthy.
Fot. PZPO
Komentarze (2)