ReklamaB1 ŚO - automechanika 2024 Mirek

Warto wiedzieć

6 miesięcy temu  09.01.2024, ~ Michał Żak   Czas czytania 6 minut

Strona 3 z 4

Redukcja hałasu z 94 dB do 72 dB

Wdrożenie nowego rozwiązania było błyskawiczne. W przeciągu kilku dni zaangażowano znawców najlepszych rozwiązań. Efekt z początkiem 2023 roku? W nowym systemie próżniowym firmy Busch ciężko w ogóle wykryć poziom hałasu jednostki próżniowej, ponieważ jest on niższy niż natężenie dźwięków otoczenia – czyli wynosi poniżej 72 dB. Takie właśnie rozwiązanie wdrożono w krótkim czasie, odkąd eksperci Busch Vacuum Solutions zalecili zastosowanie kłowej pompy próżniowej Mink w celu wytworzenia próżni. Ostateczny wybór padła na system próżniowy z dwiema pompami próżniowymi Mink MV Synchro. System ten zastąpił poprzednie trzy dmuchawy boczno-kanałowe i teraz centralnie dostarcza potrzebną próżnię do kilku maszyn do cięcia tekstyliów za pomocą rur ze stali nierdzewnej.

Jak to działa? Pompy próżniowe Mink MV Synchro są standardowo wyposażone w przetwornicę częstotliwości i sterownik regulujący pracą na podstawie zapotrzebowania. Pompy próżniowe wykrywają prędkość pompowania wymaganą w bieżącym procesie, aby bezpiecznie przytrzymać gumowany sznur tekstylny i precyzyjnie go umieścić. Takie centralne źródło podciśnienia zapewnia ciągłą pracę dla trzech maszyn do cięcia tekstyliów.

Od wdrożenia, oprócz znacznego ograniczenia hałasu w hali produkcyjnej, to rozwiązanie próżniowe zapewnia również wysoki poziom oszczędności, jeśli chodzi o koszty energii i konserwacji ponoszone przez producenta opon.

Redukcja kosztów energii rzędu 90 procent

Jeśli wierzyć komunikatom obu firm, to nowy system próżniowy przyczynił się do znacznych oszczędności energii. Jak to możliwe? Dzięki zaawansowanym sterownikom i na podstawie zapotrzebowania, nie zawsze wykorzystywana jest pełna wydajność przyssawek, co oznacza, że system próżniowy jest „uśpiony” i pozostaje w trybie gotowości. Wyłącza się wtedy automatycznie, gdy żadne taśmy tekstylne nie muszą być pobierane.

A gdy produkcja rusza? I tu konkretne oszczędności. Pobór energii przez używane wcześniej dmuchawy wynosił ok. 15 kWh. Podczas adekwatnych pomiarów, gdy użytkowano nowy system próżniowy średnie zużycie energii wyniosło zaledwie 800 W na godzinę. A to oznacza oszczędność kosztów energii rzędu 90 procent. Innymi słowy, inwestycja szybko się zwróciła, a ze względu na swój aspekt energetyczny być może zostanie sfinansowana przez niemiecki Federalny Urząd Gospodarki i Kontroli Eksportu (BAFA). Testy nowego rozwiązania trwają i wiele wskazuje, że nowe pompy próżniowe pozwolą zaoszczędzić prawie 90 procent rocznych kosztów konserwacji.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony