Liofilizacja, Suszenie, destylacja… Pod próżnią odbywają się niezliczone procesy technologiczne. W technologii próżniowej ćwiczy się wielu producentów dóbr konsumpcyjnych. I nic dziwnego, skoro gazy, opary i wilgoć są ekstrahowane z przetwarzanego materiału. Rezultat? Wyższa jakość produktu. Fabryki produkujące opony też doceniają zalety próżni!
Odgazowanie tworzyw sztucznych podczas wytłaczania ma kolosalne znaczenie dla jakości wyrobu. Pojedyncza opona składa się zasadniczo z trzech głównych elementów: kordu tekstylnego, drutu stalowego i mieszanki kauczuku naturalnego. Te trzy podstawowe materiały są łączone w specyficzny sposób w poszczególne elementy opony. Całość jest składana w formie osnowy i opasania, formowana w oponę i utwardzana.
Użycie próżni w zastosowaniach związanych z formowaniem, prasowaniem i laminowaniem umożliwia usuwanie gazów z formy, termoformowanie i formowanie transferowe. Rozwiązania w postaci pomp próżniowych oszczędzają energię, pieniądze i czas. I poprawiają jakość produktu!
Dlaczego próżnia?
Rozwiązanie próżniowe wydłużają okres przydatności do spożycia, zwiększają bezpieczeństwo, szybkość i płynność procesów, ograniczają zanieczyszczenia, a nawet pomagają ratować życie.
Zakres zastosowań technologii próżniowej dosłownie zapiera dech w piersiach. Odgrywa ona ważną rolę w produkcji żywności, leków, materiałów wybuchowych, turbin wiatrowych, ciepłownictwie, wytwarzaniu stali nierdzewnej i wielu innych dziedzinach. Przyczynia się również do przełomowych badań fizycznych i chemicznych w warunkach wysokiego podciśnienia.
Jednak podstawowa rola systemu próżniowego i reguły naukowe pozostają takie same: zmniejszenie liczby cząstek gazu w układzie, co przy stałej temperaturze odpowiada zmniejszeniu ciśnienia gazu.
I tu zastosowanie próżni w produkcji opon. Tekstylny sznur składa się z dużej liczby włókien tekstylnych i jest wprowadzany do kalandra za pomocą dużego rozwijacza. Jak wspomniano, w poszczególnych komponentach opony mamy warstwy: sznura tekstylnego, drutu stalowego i mieszanki kauczuku. Na pewnym etapie produkcji tekstylny sznur jest powlekany naturalnym kauczukiem, a gumowana siatka tworzy ciągłą, długą taśmę o grubości poniżej jednego milimetra. Siatka jest przycinana na żądaną szerokość prostopadle do wzoru nici i ponownie zwijana w rolkę materiału do dalszej obróbki. Materiał tekstylny jest później bezpośrednio przymocowany do wewnętrznej warstwy gumy. Służy on jako element wzmacniający po wewnętrznej stronie opony.
Komentarze (0)