ReklamaB1 ŚO - nexentire 05.04-31.12 Piotr

Ogumienie

Wywiady

Nasze rozmowy

WYWIADY

test

ponad rok temu  03.01.2017, ~ Bartłomiej Ryś   Czas czytania 6 minut

Strona 2 z 4

Bieżnikowanie to proces selekcji odpowiedniego karkasu, ustalenia jego klasy a także decyzji o możliwości bądź nie, jego wybieżnikowania. Później to etap szorstkowania, czyli ściągnięcia warstwy starego bieżnika, napraw oraz klejowania. Te etapy są wspólne dla obu technologii. W technologii na zimno po klejownaniu zostaje nałożona guma podkładowa następnie naklejony pas wcześniej zwulkanizowanego bieżnika. Całość trafia do autoklawów gdzie przy wysokim ciśnieniu i temperaturze wulanizuje się z karkasem. W technologii na gorąco, wyszorstkowany karkas trafia na extruder na którym nakładana jest surowa mieszanka gumowa, na bieżnik opony a później na jej bok. Tak przygotowana opona trafia do prasy wulkanizacyjnej i dzięki odpowiedniej formie, wulkanizuje się rzeźbę bieżnika. Ten proces zdecydowanie bardziej przypomina produkcję nowych opon. Skąd nazwa procesów na zimno i na gorąco? Otóż wulkanizacja w procesie na zimno odbywa się w temperaturze około 110 stopni a na gorąco w temperaturze około 150 stopni.

Jak wygląda proces sprawdzenia karkasów czy nadają się do bieżnikowania?

W ostatnim czasie proces regeneracji opony przeszedł rewolucję. Do dyspozycji mamy najnowocześniejsze urządzenia pozwalające nam prześwietlać karkas, sprawdzając każde minimalne rozwarstwienie czy separację. Zarówno kontrola wstępna karkasu jak i proces szorstkowania czy nakładania gumy jest w pełni zautomatyzowany. Na każdym etapie procesu wprowadzane są niezbędne informacje, tak więc każda wyprodukowana opona ma swoją indywidualną metrykę, określającą wszystkie zależności procesu regeneracji. Dziś fabryka Geyer&Hosaja przypomina bardziej fabrykę nowych opon niż manufakturę zajmującą się nakładaniem bieżnika. Początek to weryfikacja pod kątem przebić, przekłuć, przecięć, rozwarstwień czyli całym szeregiem uszkodzeń mechanicznych w strukturze wewnętrznej jak i na zewnątrz opony. Sprawdzamy stopki czy nie są uszkodzone czy nie są zdeformowane, czy butyl po wewnętrznej stronie nie ma znamion zużycia, czy przebicia nie uszkodziły wewnętrznej struktury kordów opony. Po tym procesie opony zakwalifikowane jako dobre, poddawane są próbie ciśnieniowej, czy nie występują odkształcenia - nie znamy historii opony która do nas trafiła a proces weryfikacji pozwala nam ocenić czy dana opona była dobrze eksploatowana.

Produkują Państwo opony bieżnikowane do m.in. samochodów ciężarowych. W tej branży jest duże zapotrzebowanie na tego typu produkt?

GALERIA ZDJĘĆ

Geyer & Hosaja: dobra opona bieżnikowana jest lepsza niż tania z Chin (WYWIAD)
Geyer & Hosaja: dobra opona bieżnikowana jest lepsza niż tania z Chin (WYWIAD)
Geyer & Hosaja: dobra opona bieżnikowana jest lepsza niż tania z Chin (WYWIAD)
Geyer & Hosaja: dobra opona bieżnikowana jest lepsza niż tania z Chin (WYWIAD)
Geyer & Hosaja: dobra opona bieżnikowana jest lepsza niż tania z Chin (WYWIAD)

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ kali 1 ponad rok temu Kiedyś kupowałem dużo ,,naczep,, ale słaba jakość i praktyczne brak gwarancji zmusił mnie do rezygnacji.
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony